Laboratuvarda Üretilen Et Gıda Endüstrisini Çok Değiştirecek

Laboratuvarda üretilen et gıda endüstrisini çok değiştirecek

Endüstriyel et üretimi yerini laboratuvarda et üretimine bırakıyor ve bu teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Galiba yakında marketten veya kasaptan et alırken ürünün yanında iki tür etiketten birini göreceğiz. Birincisi geleneksel yöntemlerle çiftlikte yetiştirilen hayvan eti, diğeri de laboratuvarda üretilen et.

Laboratuvarda et üretimine geçilmesinin birçok nedeni var. Bunlardan bir tanesi de çevresel etkenler. Halkın et ihtiyacını karşılamak için üreticiler daha fazla araziyi hayvancılığa açmak durumunda kalıyorlar. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu’nun araştırmalarına göre dünyanın buz içermeyen arazilerinin %26’sı hayvancılık için kullanılıyor. Her yıl 13 milyar hektar ormanlık alan hayvancılık için dönüşüme uğruyor ve endüstrileşiyor.

Hem daha ucuz hem daha sağlıklı

Araştırmacılar laboratuvarda üretilen etin, çiftlik hayvanlarındaki etten daha sağlıklı olacağının da altını çiziyorlar. Birçok çiftlikte kümes hayvanlarına ve büyükbaş hayvanlara daha hızlı büyümeleri için bazı maddeler (örneğin antibiyotik) verilebiliyor. Hayvanlara verilen antibiyotikler çevresel direnci yüksek bakterilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Uzmanlar yakın zamanda tüm hastalıklardan arınmış etin hem daha ucuz hem de daha sağlıklı olarak raflarda yerini alacağını belirtiyor.

Hazırlayan: Ali Çağlayan Taybaş

Kaynak: https://futurism.com/the-future-of-protein-heres-how-lab-grown-meat-is-transforming-our-future/

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır :)