3D Besinler Disfaji Hastalarına İmdadına Koşuyor

3D Besinler Disfaji Hastalarına İmdadına Koşuyor

PERFORMANCE (Yaşlı Tüketicilerin Beslenmesi için Kişiye göre Besin) adlı projede çalışan Avrupalı araştırmacılar, disfaji hastalarının daha rahat yemesi için 3D yazıcıda besleyici, çiğnemesi ve yutması kolay besin ürettiler. Disfaji, tıpta yutkunma güçlüklerine verilen genel bir isimdir. Disfaji; ağızda, farinkste veya özefagusta yemek yolunun “yapışması” ya da tıkanması duygusu olarak tanımlanır. Aslında bazı hastalıkların bir belirtisi olarak görülür ama çok sıkıntı verici olduğundan kendi başına bir rahatsızlık olarak değerlendirilir. Yutma ile ilgili diğer semptomlardan ayrı tutulmalıdır.

3D Besinler Disfaji Hastalarının Beslenme Sorunlarına Çözüm Olabilir

Evde bakıcı veya bir yakın tarafından bakım gören kişilerin %60’ı disfajiden muzdariptir veya yutkunma güçlüğü yaşar. Bu durum da zamanla iştahın azalmasına ve beraberinde gelen sağlık sorunlarına yol açar. Araştırmacıların Foodjet 3D Besin Yazıcısı ile ürettikleri besinler, eklenmiş besin değeri ile, yapı ve tat olarak normal besinleri taklit ediyor. Günlük olarak yediğiniz yiyeceklerde ne kadar vitamin, mineral, protein ve yağ varsa bu yiyeceklerde de aynısı var. Sağlık açısından da hiçbir sorun teşkil etmiyor. Bilim insanları uzun vadede, bu proje için besin tedarik zincirlerinde yemeye hazır et üretmek istiyorlar.

Şu an bakım evlerinde denendiği kadarıyla iyi sonuçlar alınıyor, hastaların %54’ü besinlerin yapısı ve dokusunu çok iyi buldu, %43’ü çiğneme ve yutma zorluklarında PERFORMANCE öğünlerini tercih ettiler. Proje koordinatörü Matthias Kuck bu besinlerin halka açık olarak sunulması için market raflarında yerini alması için çalışmalarına devam ediyor.

 

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak

http://bit.ly/2nkxWrH


İrem Yakışıklı

Merhaba! Ben İrem Yakışıklı. Diyetisyenim. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra kendi üniversitemde yüksek lisansa başladım; hala devam ediyorum. Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yaşlı Bakımı’ bölümü (açık öğretim) okuyorum. Beslenme ve diyet alanı dışında, psikoloji, nörolojik hastalıklar – özellikle Alzheimer ve Parkinson Hastalığı, beyin – bağırsak aksı, sürdürülebilir beslenme gibi ana konular üzerinde yoğunlaşsam da bunlar dışında birçok farklı konuda yazılar okuyorum. Danışanlarıma bakarken, bir yandan da Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel diyetisyen dergisi Dytmag’de yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyorum. Diyetisyen Nihal Tunçer’in 2015’de diyetisyenlere sunduğu bu hizmete ben de 2018’den beri destek veriyorum. Kitap okumayı seviyorum. İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. Bunlar dışında, edebiyatı, felsefeyi, sanatı ve müziği elimden geldiğince hayatıma dâhil etmeye çalışıyorum; kendi mesleğimle çaprazlamayı seviyorum. Beslenme ile ilgili yazılarımı, instagram’da @nutrydp hesabında, Hollanda’daki bir arkadaşımla beraber paylaşıyorum. - Danışmanlık & her türlü soru veya bilgi için; iremyak@gmail.com - Dytmag hakkında bilgi almak için; diyetisyenmagazindergisi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir