6 Dakika Kitap Okuma Stresi %68 Azaltıyor

6 Dakika Kitap Okuma Stresi %68 Azaltıyor

Stres özellikle şehir hayatı yaşayanlar için kaçınılmaz bir gerçek haline gelmeye başladı. İş yeri, okul günlük hayatta insanlarla olan etkileşimlerimiz her biri artık birer stres kaynağı olmaya başladı. Hiçbir şey olmasa bile trafikte bir yarım saat geçirmek insana yetiyor da artıyor. Madem bu kadar stres kaynağı var o zaman biz de stresin baş düşmanlarını tanıyalım. Bazen tatlı bir müzik, iyi bir uyku gün içindeki bütün stresi alıp götürebilir. Biz ise bu yazımızda farklı bir formül vereceğiz: kitap okuma. Hem de saatlerce okumanıza gerek yok. Sadece 6 dakikalık kitap okuma bile stresinizin üçte ikisinden fazlasını alıp götürebilir.

Kitap Okuma Dikkat Mekanizmalarını Harekete Geçiriyor

İşten veya okuldan eve geldiğinizde ilk ne yapıyorsunuz? Güzel bir müzik ve bir bardak çay/kahvenin çok iyi geldiğini söyleyebilirim. Araştırmalar bundan çok daha iyisinin var olduğunu söylüyorlar. Kitap okuma stresi öyle bir azaltıyor ki, müzik dinleme, yürüyüş yapma veya bir bardak çay bile bunun yanına yaklaşamıyor. Peki, beynin ödül mekanizmasını uyaran müzik stresi daha kolay yok edebilecekken kitap nasıl oluyor da favori şarkımızın önüne geçiyor? İşin sırrı dikkat mekanizmalarında!

Koltuğa uzanıp müzik dinlerken beyniniz müziğe odaklanmak için pek fazla çaba harcamıyor. Aslında müziğe odaklanmanız bile gerekmiyor. Size keyif veriyor ve bu gerçekten müthiş bir duygu, bunu inkar edemeyiz. Kitap okurken ise önünüzdeki cümlelere odaklanmanız gerekiyor. İşte dikkatin stres yaratmayan ve keyif veren bir noktaya odaklanması kalpteki ve kaslardaki gerilimi müzikten ve diğer birçok şeyden daha çok azaltıyor.

İleri Okuma: Bu Şarkı Anksiyete ve Stresi %65’e Kadar Azaltıyor

6 Dakikalık Okumanın Önüne Hiçbir Şey Geçemiyor

İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde stres seviyelerini en çok düşüren ve en çok yükselten etkenlerin ne olduğu üzerine araştırmalar yapıldı. Çalışmaya katılan kişilerin gün sonunda nasıl rahatladıkları soruldu ve bu yöntemler sonunda kalp atışlarının, stres seviyelerinin ne kadar etkilendiği belirlendi. Tahmin edeceğiniz gibi insanların bazıları televizyon izleyerek, bazıları gazete okuyarak, bazıları müzik dinleyerek rahatlıyordu. Tüm rahatlama yöntemlerinin arasında birinciliği ise kitap okuma aldı. Akşam eve geldiğinizde ne kadar stresli olursanız olun 6 dakika bile kitap okusanız stres seviyeniz %68’e kadar düşebiliyordu. 10 dakikalık bir kitap okuma neredeyse bir antidepresan kadar etkili oluyor.

İleri Okuma: Antidepresanların Karanlık Yüzü

Stres Reçetesi: Kitap Okuma, Müzik, Çay/Kahve

Stres düşmanları yalnızca kitaplar değildi. Araştırmacılar müzik dinlemenin stresi %61 oranında düşürebileceğini belirtirken kahve %54, kısa bir yürüyüş yapmak ise %42’e kadar düşürüyordu. Birçok kişinin müptelası olduğu bilgisayar oyunları ise stresi düşürmede diğer eylemler kadar etkili olamadı. Bilgisayar oyunları stresi sadece %21 azaltabiliyordu. Tüm bu sonuçlara baktığımızda stres için harika bir formül oluşturabiliriz. Arka planda hafif bir klasik müzik, yanınızda çayınız veya kahveniz, kanepede kitap okuyorsunuz. Stresi azaltmak istiyorsanız bunu yapmanız yeterli.

İleri Okuma: Klasik Müzik Beynin Genetiğini Etkiliyor

Araştırmanın önemli isimlerinden biri olan David Lewis’e göre bir kitabın içinde kaybolmak rahatlamanın nihai noktasını oluşturuyor. Ne okuduğunuzun da çok bir önemi yok. Önemli olan dikkatinizi kitaba verin ve içinde bulunduğunuz dünyadan kitabın içindeki evrene doğru yolculuk yapın. Gün içinde yaşadığınız her şeyi unutun. Artık kitabın içindeki bir karaktersiniz ve farklı bir evrende farklı bir hayatı yaşıyorsunuz. Kafayı boşaltmanın ve stresi yok etmenin en iyi yolu bu!

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/1CuEOFL


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.