9 Mart ve Hayat Eski Haline Geri Döner

9 Mart ve Hayat Eski Haline Geri Döner

Keşke böyle olmasa, 8 Marttan sonra 9 Mart geldiğinde de kadınlar hak ettiği değeri görse. Hayatları böyle olmayan çoğu kişi karikatürde durumun abartıldığını düşünebilir ama eksiği var fazlası yok. Aljazeera Türk’ün araştırmalardan bazı kesitler:

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) “Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre Türkiye 145 ülke arasında cinsiyet eşitliğinde 130. sırada. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde en önde gelen ülkeler sırasıyla İzlanda, Norveç, Finlandiya. En son sırada ise Yemen, Pakistan ve Suriye yer alıyor.

9 Mart ve Hayat Eski Haline Geri Döner

9 Mart ve Hayat Eski Haline Geri Döner

9 Mart ve Hayat Eski Haline Geri Döner

Her 10 kadından 4’ü de şiddet görüyor.

Bu kadar kötü tablolar ülkede neden yaşanıyor? Sorumluluğun çoğunluğu erkeklere ait ama kadınlar çok mu masum ! Facebook ve Twitter’da sürekli görürsünüz, kadın şöyledir, kadın böyledir, kadına bunu versen sana şunu verir, böyle yapsan şöyle yapar. Sürekli kadınlar kendilerini övmeye çalışıyor… ama aslında ötekileştiriyorlar. Bu tür övgü dolu yazılarından erkekler için olan kaç tane gördünüz, çok azdır olanlar da genelde baba figürünü işlerler. Erkekler kendileri için bu tür övgü dolu, aslında ötekileştirici yazılar yazmazlar çünkü toplumda erkek egemenliği olduğu için kendilerini standart kabul ederler. Adam zaten kendini toplumda egemen, sözü geçen kişi olarak görüyor. “Eş” kavramını anlayamamış eşinin yöneticisi olduğunu düşünüyor, övgüye ihtiyacı yok ki. Kadınlar öncelikle kendilerini normal, sıradan bir insan gibi görmeliler ve ötekileştirmemeliler. Facebook’ta kadın bilmeyene nefs, bilene nefestir yazınca kimse “gel evi arabayı üstüne yapayım” demeyecek. Sen de herkes gibi hatası, kusuruyla bir insansın. Kadın veya erkek olsun kimsenin değeri cinsiyetiyle ölçülemez.

8 Mart’tan sonra 9 Mart sabahı da keşke aynı olsa.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.