Makaleler

Acı Vermeyen Ağrı: Ağrı Asembolisi

Acı Vermeyen Ağrı: Ağrı Asembolisi

Ayağınıza iğne batıyor ama siz hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Elinize sıcak su dökülüyor, hiçbir his yok. Hayatımız ne kadar sıkıntılı ve karmaşık olurdu düşünebiliyor musunuz? Ağrıda bağlantısızlık olarak da bilinen ağrı asembolisi, acıyı deneyimlerken ağrı hissetmemeyi tanımlar. Siz de herkes gibi bir kaktüse ilk defa dokunduğunuzda iğnelerinin acı verici olduğunu görürsünüz. Doğal olarak parmağınızı hemen geri çekersiniz. Ağrı asembolisi olan biriyse, dikenlerin deriyi geçişini hisseder ve bunun farkındadır ancak bu deneyimi ağrı verici bulmaz. Böylece duraksamadan sevimli kaktüse dokunmaya devam edebilir.

Ağrı asembolisi nörolojik bir bozukluktur. Çoğu nörolojik bozukluk gibi, ilgili beyin bölgesinin hasar görmesiyle ortaya çıkar. Bu bozuklukta, beyne yapılan lobotomi, singulatomi gibi operasyonlar sonucunda insular korteksin hasara uğraması rol oynar.

Ağrı Asembolisi Duygudurum Sisteminin Hasar Görmesiyle Ortaya Çıkıyor

İnsular korteks, iç organlardan ve deriden ağrı bilgisi de dahil olmak üzere, duyumsal sinyaller alır. Ağrının duygu yüklü bileşeni, insular korteks tarafından limbik sisteme iletilir. Ağrı asembolisisinde, acının duyumsal ayrımı sağlam bir şekilde yapılırken, duygudurumsal ayrım bileşeni ise hasara uğramıştır.  Bu demektir ki, yaşanılan deneyimin acı içerdiği bilgisi hastaya ulaşır. Ancak, bunun ağrılı veya acı veren bir uyaran olduğu bilinmesine karşın, davranışsal boyutta paralel bir çıktısı gözlenmez.

Başta kulağa süper kahraman gücü gibi gelse de, bu durum birçok riski de beraberinde getirmektedir. Kaynar suyun tepeden üzerinize döküldüğünü ama ağrı hissetmediğinizi düşünün.  Bunu umursamayıp gündelik işlerinize devam etmek akıllıca olur muydu? Kuşkusuz hayır.

Bu yüzden bir daha ki kaktüse dokunma girişiminizde, dikenlerinin acı vermesine kızmadan, ağrıyı duyumsayabildiğiniz için ona teşekkür edin.

Hazırlayan: Sultan Kaya

Kaynaklar

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Pain_asymbolia
  2. https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-0-387-79948-3_762

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir