AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu)

AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu)

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV’in yol açtığı insanda bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. AIDS’in türkçesi edinilmiş bağışıklık eksikliği sendromudur. HIV’in vücudu enfekte etmesinin ardından kişi uzunca bir süre hiçbir şey farketmeyebilir veya sadece nezle gibi belirtiler ile karşılaşabilir. Hastalığın ilerlemesi devam ettikçe bağışıklık sistemi üzerindeki baskı artar ve tüberküloz gibi ciddi enfeksiyonlar, hatta tümör bile görülebilir. Artık bağışıklık sistemi görevini yerine getirememeye başlamıştır. Vücuda her saniye giren binlerce patojen maddenin hepsi artık ciddi bir tehlike unsurudur. Sadece dış etkenler değil vücudun kendi içinde kanserleşme sürecine girmiş hücreler de T hücreleri tarafından denetlenmediği için kanserin ortaya çıkma riski çok artar. HIV’in yol açtığı enfeksiyonlar bu aşamaya geldiğinde hastalığa AIDS denir ve hastada sıklıkla kilo kabı görülür.

HIV (korunmasız) anal, oral ve normal seks yoluyla, kan nakliyle, aşı iğnesiyle bulaşan ve hamilelikte, doğumda veya emzirirken anneden çocuğa geçebilen bir virüstür. Tükürük, göz yaşı gibi vücut salgılarından HIV bulaşmaz. HIV’den korunmanın en etkili yolları güvenli seks, aşı yaptırırken iğnenin tek kullanımlık olmasıdır. AIDS’in herhangi bir tedavisi yoktur ancak antiretroviral tedavi yöntemi ile hastalığın seyri yavaşlatılabilir ve hasta neredeyse sağlıklı bir insan gibi hayatını yaşayabilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadığı takdirde AIDS’li bir kişinin ortalama yaşam süresi 11 yıldır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir