Akdeniz Diyeti Dikkat Eksikliği Riskini Azaltabilir

Akdeniz Diyeti Dikkat Eksikliği Riskini Azaltabilir

Çocuklarda ve gençlerde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve akdeniz diyeti arasında yapılan ilk araştırma olan bu çalışmada, amaç sağlıksız bir diyet şeklinin psikiyatrik hastalıklarda önem taşıdığını göstermek ve neden sonuç ilişkisi aramak yerine, belli bir beslenme şeklinin bu hastalığa iyi gelmesini sağlamaktır.

DEHB, dünya genelinde çocuklar ve gençlerin %3,4’ünü  etkileyen en yaygın zihinsel sorundur ve yetişkinliğe kadar sürebilir. Ana belirtileri dikkat eksikliği, düşünmeden hareket etme ve hiperaktivitedir. Tedavisinde ise psikologlar tarafından, psikolojik ve farmakolojik müdahaleler uygulanır.

Hâlâ düşük kaliteli diyet ile DEHB arasındaki ilişki bulunabilmiş değildir. Tabii, düşük kalitedeki beslenme tarzı kişinin belli başlı gerekli besin ögelerinden (omega 3, çinko, demir, magnezyum gibi) mahrum kalmasına neden oluyor. Bu da psikolojik ve bilişsel hastalık yolaklarını harekete geçirebildiği için DEHB için de muhtemel zemin hazırladığını düşünüyorlar.

120 çocukla yapılan araştırmada, psikiyatrist José Ángel Alda bunun kötü bir döngü olduğunu düşünüyor. DEHB’li çocuklarda görülen düşünmeden hareket etme eylemi, çocukları sağlıksız besinleri daha çok tüketmelerine neden oluyor ve sağlıksız beslendikleri için de hastalığa bağlı görülen semptomlar daha sık görülüyor.

Peki Akdeniz Diyeti?

Akdeniz diyeti, sebze ve meyve, tam tahıllı besin tüketiminin arttığı, yarım yağlı süt ve süt ürünlerinin tüketildiği, doymuş yağ tüketiminin en aza indirildiği beslenme biçimidir. Bu araştırmada, akdeniz diyeti ile beslenen çocuklarda DEHB riskinin tam olarak ortadan kalktığı gösterilmiyor. Bunun yerine araştırmacılar doğru beslenme biçiminin, çocukların düzgün bir şekilde büyümeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gerekli olduğunun altını çiziyor.

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak

http://bit.ly/2ksIQLu

Akdeniz Diyeti Dikkat Eksikliği Riskini Azaltabilir
Yazıyı beğendiyseniz 5 yıldız verebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.