tarafından eklendi tarafından eklendi

Akdeniz Diyeti Dikkat Eksikliği Riskini Azaltabilir

Akdeniz Diyeti Dikkat Eksikliği Riskini Azaltabilir

Çocuklarda ve gençlerde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve akdeniz diyeti arasında yapılan ilk araştırma olan bu çalışmada, amaç sağlıksız bir diyet şeklinin psikiyatrik hastalıklarda önem taşıdığını göstermek ve neden sonuç ilişkisi aramak yerine, belli bir beslenme şeklinin bu hastalığa iyi gelmesini sağlamaktır.

DEHB, dünya genelinde çocuklar ve gençlerin %3,4’ünü  etkileyen en yaygın zihinsel sorundur ve yetişkinliğe kadar sürebilir. Ana belirtileri dikkat eksikliği, düşünmeden hareket etme ve hiperaktivitedir. Tedavisinde ise psikologlar tarafından, psikolojik ve farmakolojik müdahaleler uygulanır.

Hâlâ düşük kaliteli diyet ile DEHB arasındaki ilişki bulunabilmiş değildir. Tabii, düşük kalitedeki beslenme tarzı kişinin belli başlı gerekli besin ögelerinden (omega 3, çinko, demir, magnezyum gibi) mahrum kalmasına neden oluyor. Bu da psikolojik ve bilişsel hastalık yolaklarını harekete geçirebildiği için DEHB için de muhtemel zemin hazırladığını düşünüyorlar.

120 çocukla yapılan araştırmada, psikiyatrist José Ángel Alda bunun kötü bir döngü olduğunu düşünüyor. DEHB’li çocuklarda görülen düşünmeden hareket etme eylemi, çocukları sağlıksız besinleri daha çok tüketmelerine neden oluyor ve sağlıksız beslendikleri için de hastalığa bağlı görülen semptomlar daha sık görülüyor.

Peki Akdeniz Diyeti?

Akdeniz diyeti, sebze ve meyve, tam tahıllı besin tüketiminin arttığı, yarım yağlı süt ve süt ürünlerinin tüketildiği, doymuş yağ tüketiminin en aza indirildiği beslenme biçimidir. Bu araştırmada, akdeniz diyeti ile beslenen çocuklarda DEHB riskinin tam olarak ortadan kalktığı gösterilmiyor. Bunun yerine araştırmacılar doğru beslenme biçiminin, çocukların düzgün bir şekilde büyümeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gerekli olduğunun altını çiziyor.

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak

http://bit.ly/2ksIQLu


İrem Yakışıklı

Merhaba! Ben İrem Yakışıklı. Diyetisyenim. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra kendi üniversitemde yüksek lisansa başladım; hala devam ediyorum. Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yaşlı Bakımı’ bölümü (açık öğretim) okuyorum. Beslenme ve diyet alanı dışında, psikoloji, nörolojik hastalıklar – özellikle Alzheimer ve Parkinson Hastalığı, beyin – bağırsak aksı, sürdürülebilir beslenme gibi ana konular üzerinde yoğunlaşsam da bunlar dışında birçok farklı konuda yazılar okuyorum. Danışanlarıma bakarken, bir yandan da Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel diyetisyen dergisi Dytmag’de yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyorum. Diyetisyen Nihal Tunçer’in 2015’de diyetisyenlere sunduğu bu hizmete ben de 2018’den beri destek veriyorum. Kitap okumayı seviyorum. İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. Bunlar dışında, edebiyatı, felsefeyi, sanatı ve müziği elimden geldiğince hayatıma dâhil etmeye çalışıyorum; kendi mesleğimle çaprazlamayı seviyorum. Beslenme ile ilgili yazılarımı, instagram’da @nutrydp hesabında, Hollanda’daki bir arkadaşımla beraber paylaşıyorum. - Danışmanlık & her türlü soru veya bilgi için; iremyak@gmail.com - Dytmag hakkında bilgi almak için; diyetisyenmagazindergisi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.