tarafından eklendi tarafından eklendi

Akılalmaz Beyin – Helen Thomson

Akılalmaz Beyin

“Kitabı elimden bırakamadım”

Helen Thomson’ın Akılalmaz Beyin kitabını hediye ettikleri için April Yayıncılık’a minnettarım. Başta kitabın sinirbilimdeki popüler konuları ele alıp ticari kaygıyla yazıldığını düşünmüştüm. Ancak okudukça daha önce farkına varmadığım bir şeyi farkettim. Psikiyatrik rahatsızlıkları olan insanların neler yaşadıklarını öğrendim. Bob, Ruben, Sylvia, Sharon ve diğerlerinin yaşadıkları rahatsızlıkları okumuştum. Sinestezi, oryantasyon bozukluğu, her şeyi hatırlama durumu, kişilik değişimleri, beyin tümörleri gibi pek çok konuda bilgim vardı. Yaşam kağıtta okunduğu gibi akmıyor.

Unutkanlık çağımızda çoğumuzun sorunu haline geldi. Herkes belleğinden şikayet ediyor, onu güçlendirmek için uğraşıyor. Jill ise herkesin ulaşmaya çalıştığı Nirvana’da saltanat kurmuş yaşıyor ama bu saltanat keyifli mi? Onlarca yıldır her günün her dakikasını ayrıntılı bir şekilde hatırlayabilen Jill için bu durum “dur durak bilmeyen, kontrolü imkansız, yıpratıcı bir şey”. Unutmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu aslında bilmiyoruz. Gün içinde 10.000’e yakın reklama maruz kalıyoruz. Gereksiz binlerce görsel ve sese maruz kalıyoruz. Hayatımızın belirli zamanlarında utanç verici, bazen travmatik anılar yaşıyoruz. Hepsini hatırlamak ister miydiniz?

9 Kişi, 9 Akılalmaz Beyin

Kitapta çeşitli beyin rahatsızlıkları yaşayan insanların hayat hikayeleri anlatılıyor. Helen Thomson bir bilim muhabiri olduğu için dünyanın dört bir tarafındaki ilginç vakaları araştırıyor ve yazıyor. Entorhinal korteks ile hipokampus arasındaki ilişki iyi olmazsa veya ızgara hücreler düzgün çalışmazsa çevremizin haritasını beynimizde oluşturamayız. Evimizin içinde banyoya gitmek bile ormanda kaybolmaya benzer. Bu şekilde okuyunca bunun nasıl hissettirdiğini pek anlamıyorsunuz. Bir de Sharon’un penceresinden bakın. Çevresinin haritasını beyninde oluşturamadığı için sürekli kaybolan Sharon salondan mutfağa gitmek için bir sürü işareti ezberlemek zorunda kalıyor. Evden dışarı çıkmak ise apayrı bir macera.

Kitapta Jill, Sharon gibi 9 kişinin öyküsü anlatılıyor. Kendini ölü sanan Graham. Auraları gören ama aslında sinestezik olan Ruben gibi çok ilginç kişileri okuyacaksınız. Bu insanların neler yaşadıklarını görmek ders kitaplarında okumaktan çok farklı. Kitabı mutlaka okuyun ve etrafınızdakilere de okutun.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Yazarı: Helen Thomson
Çevirmen: Murat Karlıdağ
Sayfa Sayısı: 257
Yayını: April Yayıncılık


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.