Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Alice harikalar diyarında sendromu, vücut ve cisim algısında meydana gelen bozulmaların gözlemlendiği bir sendromdur. Bu sendroma sahip kişiler, nesneleri olduğundan daha büyük veya daha küçük şekilde, olduklarından daha uzak ya da daha yakın algılayabilirler ve işitsel bozukluklar yaşayabilirler. En sık görülen belirti vücut algısının bozulmasıdır. Kişi vücudunun herhangi bir bölümünü olduğundan farklı boyutta veya şekilde algılar. Zaman algısında da bozulmalar tespit edilmiştir.

Migren, Epilepsi veya Tümör Neden Olabilir

Bu rahatsızlığa yakalanan bireylerde çoğu zaman, fiziksel olarak daha küçük ya da fiziksel olarak çevreye kıyasla daha büyük olma algısı boy gösterebilir. Bununla birlikte, bir kişinin görmekte olduğu çevreyi kişinin kendisine oranla artmakta ya da küçülmekte olduğu izlenimi verebilir. Migren, temporal lob epilepsisi, psikoaktif ilaç kullanımı ve beyin tümörleri bu belirtilere yol açabilmektedir. Bu sendrom genelde çocuklarda ortaya çıkmaktadır.Örneğin, sinir hastalıkları uzmanıyla yapılan normal konuşmalarda, Alice harikalar diyarında sendromu olan kişilerde kişisel anıları hatırlama oranı normal popülasyonda beklenenden daha fazladır. Bunun ana etkeni ise perspektifsel olayların kişilik ve isim olmasıdır. Genel olarak, istisnai durumları ele almazsak, bu sendrom için ekleyebileceğim en önemli dipnot bu hastalığın hiçbir mental bir rahatsızlığın temeli olmadığıdır.

İleri Okuma: Migren

Birçok Kişi Bu Sendromu Yaşıyor Ama Farkında Değil

Alice harikalar diyarında sendromu adı itibariyle, başta kadınlar olmak üzere anlatacağınız herkesin ilgisini çekecektir. İsmini tahmin edeceğiniz gibi Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında romanından alıyor. İlginç ve bir o kadar da merak uyandıran bu sendromun diğer bir adı makropsidir. Alice harikalar diyarında sendromu, tıp literatüründe tanımlanan en büyüleyici nörolojik olaylardan biridir. Aslında birçok kişi hayatında bu sendromu yaşıyor (yılda yaklaşık bir defa) fakat kısa süreli olduğu için pek umursanmıyor. Ama bazı insanlarda bu süre biraz daha uzun ve daha sık (günde iki üç defa) olduğu için sorun yaratmaktadır. Alice harikalar diyarı (AIWS) sendromunu genellikle gece yaşanılan bir durumdur. Ama gündüz yaşandığı durumlarda olabilmektedir.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu Tedavisi

Tedavisi migren tedavisine benzer bir yolla yapılır. Hastalar doktor tavsiyesi ile antikonvülzanlar, antidepresanlar, Ca kanal blokerleri ve beta blokerleri kullanırlar. Ayrıca bir migren diyetini de uygulayabilirler. İstirahatta bir başka tedavi yöntemidir. Bu insanlar aynı şeyi yaşayan başka insanlarla birlikte olup yalnız olmadığını hissederse bu onlar için iyi gelebilir. Ayrıca tecrübelerini paylaşmaları hastalıkla mücadelede önemli bir etken olacaktır.

Hazırlayan: İrem Havle

Kaynak

http://1.usa.gov/1KSilE2


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Alice Harikalar Diyarında Sendromu

 • 25 Mart 2018 tarihinde, saat 20:37
  Permalink

  Merhaba 35 yaşındayım, çok acaip bi durum ama bu sendromun fark edilmiş olması ve başkalarında da oluyor olması beni rahatlattı. Ufaklığımdan beri yılda 8-10 defa, hatta istesem sürekli yaşayabileceğim bir şey. Bu güne kadar zararını görmedim ama insanı çok farklı duygulara sürüklüyor. Özellikle TV izlerken uzun süreli (2-3 dk) sabit kilitlenmem sonrası, yavaş yavaş TV’nin büyümesi, ekranın neredeyse gözümün içine girmesi, ardından eşime bakınca olduğu halden 5 kat daha büyük görme, aynı anda vücudumu 10 ton ağırlığında hissetmem ve boynumu dahi çevirmekte çok zorlandığım bir durum. Teşekkürler

  Yanıtla
 • 14 Ocak 2019 tarihinde, saat 16:18
  Permalink

  hakikaten de tanımlanabilir bir durum olması bile rahatlatıcı. tarif edilemez bir durum olmaktan öte anlatılabilecek bir şey gibi bile gelmezdi:)

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir