Antidepresanlar Alkol ile Alındığında Yan Etkileri Artıyor

Antidepresanlar Alkol ile Alındığında Yan Etkileri Artıyor

Alkollü içeceklerin tüketimi birçok toplumda yaygındır. Yoğun bir iş gününün ardından rahatlamak için içilebilir veya sosyal etkinliklerde eğlence amaçlı da tüketilibilir. Alkolün yalnız başına içiminin sağlık açısından yararlarını veya zararlarını tartışmayacağız şu an. Bir de 21. yy’da rahatlamak veya gevşemek için sıkça tüketilen antidepresanlar var. Peki ya aynı anda alkol ile antidepresan alırsanız ne olur? Vücut buna nasıl tepki gösterir?

Antidepresanlar adından da anlaşılacağı gibi depresyonu önlemeye yönelik ilaçlardır. Burada depresyon ve stres birbirine karıştırılmamalıdır. Stres hayatın içinde olan olağan bir kavramdır, bitkiler, bakteriler bile strese girer. Bitkilere fazla ışık verirseniz hemen fotooksidatif strese girerler, oksijen üretim miktarları düşüş gösterir. Depresyon kişinin zihinsel olarak acı çektiği fiziksel olarak kendini yorgun, halsiz hissettiği ciddi bir rahatsızlıktır. Örneğin major depresyonda ilaç tedavisi uygulanmazsa kişi hayatını bile kaybedebilir. Depresyondan muzdarip birçok kişi yaygın olarak reçetelere yazılan seçici serotonin geri alım inhibitörlerini (Prozac, Zoloft, Celexa vb.) kullanmaktadır. Bu antidepresanların çalışma mekanizmasını bu makalemizden okuyabilirsiniz.

Alkol Serotonin Salgılatıyor

Alkol tüketimi beyinde serotonin salgılanmasını sağlıyor. Serotonin beyinde mutluluk hormonu olarak bilinir ancak serotoninin normalden fazla salgılanması mutluluk yaratmaz, eksikliği mutsuzluk yaratır. Antidepresanlar da serotoninin nöronlara geri çekilmesini engelleyip sürekli reseptörlere bağlı kalmasını sağladığından serotonin eksikliğini engellemeye yönelik çalışırlar. Vücut zaten doğal işleyişi gereği serotonin üretiyor, alkol de serotonin salgılatıyor, buna karşın antidepresanlar ise var olan serotonin moleküllerinin geri alımını engelliyor. Sonuç itibariyle nöronlar arasında ciddi bir serotonin fazlalığı oluşturuyor ve alkol ile antidepresan almak bu ilaçların yan etkilerini epeyce artırıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/drinking-alcohol-antidepressants-health-effects-383391


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.