Altıncı Çift Sinir (Abducens Siniri)

Altıncı Çift Sinir

Altıncı çift sinir (abducens nerve) gözdeki lateral rektus kasın hareketini kontrol eden bir efferent sinirdir. 6. kranyel sinir olan altıncı çift sinir beyin sapı ve göz arasında uzun bir hatta sahiptir. Bu uzun mesafeli iletim hasar görmeye meyilli bir durumdadır. Örneğin kafa travmaları, beyin lezyonları gibi pek çok rahatsızlık bu altıncı çift siniri tehlikeye sokar.

Altıncı çift sinirin periferal kısmının zarar görmesi kas hareketlerinin kontrolden çıkması sebebiyle çift görmeye neden olur. Çift görmeyi önlemek için hastaların bir yöne baktıklarında kafalarını da çevirmeleri gerekiyor. Tüberküloz geçiren insanların 15-40%’ında kranyel sinir hasarları görülür. Az önce de bahsettiğimiz gibi altıncı çift sinirin uzun yapısı sebebiyle tüberkülozdan en çok etkilenen kranyel sinirdir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.