Makaleler

Alzheimer Hastalığı Kadınlarda Daha Hızlı İlerliyor

Alzheimer Hastalığı Kadınlarda Daha Hızlı İlerliyor

Tüm dünyada beklenen ortalama yaşam süresi uzamakta ve bununla birlikte ileri yaşta karşılan tıbbi problemlerle mücadelelerin önemi de artmaktadır. Bu problemlerden birisi de Alzheimer hastalığıdır. Alzheimer hastalığı nöronların zaman içinde bozulmasına neden olan bir hastalıktır. Erkek ve kadınları farklı şekilde etkileyebiliyor. Bu hastalığın gelişmesinde bilinen en önemli risk etkeni ileri yaştır. Nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer hastalığı kadınlarda bilişsel işlevleri bozmakta ve bununla birlikte günlük yaşam faaliyetlerini etkilemektedir. Henüz bu hastalığın ilerlemesini durduracak veya gelişmesini önleyecek kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Yapılan araştırmalar kadınlarda Alzheimer hastalığının daha hızlı ilerlediğini gösteriyor. Ayrıca Alzheimer hastalığı kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor. Bunun nedenini henüz bilmiyoruz. Amerika’da yaşayan 5 milyon Alzheimer hastasından 3.2 milyonu kadınken, 1.8 milyonu erkektir. Hastalığa yakalanan kadınların oranı neredeyse erkeklerin 2 katı.

Alzheimer Hastalığı Kadınlarda Nasıl Başlar?

Bu hastalığın ilk görülen belirtileri kısa dönem hafızanın zayıflaması, ufak tefek olayları unutmaktır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde dil sorunları, konumsal becerinin zayıflaması (kolayca kaybolma), ruh halindeki değişiklikler, motivasyon kaybı ve kendine bakamama gelir. Hastalık ilerledikçe daha fazla nöron ölür ve en sonunda ölüme sebebiyet verir. Hastalığın yayılma hızı kişiden kişiye göre değişmesine rağmen ortalama olarak teşhisi takiben 3 ila 9 yıl sonra hastalar vefat ederler. Alzheimer hastalığının nedeni tam olarak anlaşılamadı ancak hem genetik hem de çevresel etkenlerin rol oynadığı kesin olarak biliniyor. Beyin ve vücut egzersizi, obeziteden kaçınmak gibi önlemler Alzheimer riskini azaltabilir.

Hepimizin bildiği gibi unutkanlık Alzheimer’ın en belirgin özelliklerinden biridir. Unutkanlığı olan bir hasta günlük rutininde aksamalar yaşıyorsa ancak ilerleyici değilse özellikle de yaşlı bir hastaysa kişi takip altına alınır. Bir süre sonra şikayet ve etkileri artmaya başlıyorsa ve kişinin çevresi tarafından farkediliyorsa, hafif bilişsel bozukluk yani bunama öncesi durum olarak değerlendirilir.

Bunun ilk ve en önemli nedeni kadınların erkeklerden daha uzun yaşama eğiliminde olmasıdır. Aktüeryal hayat tablolarına bakarsanız, 2019’da doğan bir kız çocuğunun, erkek bir erkek bebekten beş yıl daha uzun yaşamasının muhtemel olduğunu görebilirsiniz: 81’e karşı 76 yıl.

Alzheimer hastalığı için en büyük risk faktörü yaştır: yaşlandıkça Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığınız da artar. Örneğin, 1000 kişide görülme sıklığı (her yıl Alzheimer gelişen kişi sayısı) yaşa bağlıdır:

Her yıl 65 ila 74 yaş arasındaki 1000 kişiden 4’ünde Alzheimer gelişiyor
Her yıl 75 ila 84 yaş arasındaki 1000 kişiden 32’sinde Alzheimer gelişiyor
Her yıl 85 yaş ve üzeri 1000 kişiden 76’sı Alzheimer’a yakalanıyor.
Yani, Alzheimer hastalığına sahip kadınların erkeklerden daha fazla olmasının bir nedeni, toplumumuzda yaşayan yaşlı kadınların yaşlı erkeklerden daha fazla olmasıdır – bunların sayısı 5,7 milyon daha fazladır – ve yaşlandıkça Alzheimer’a yakalanma olasılığınız da artar. hastalık.

Ama cevabın tamamı bu değil.

Alzheimer Görülme Sıklığı Kadınlarda Daha Fazla

Eğer kadınsanız, ileri yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığınız erkekten daha yüksektir. İsveç’te 16.926 kişiyi takip eden bir çalışma, 80 yaş civarından itibaren kadınlara Alzheimer hastalığı teşhisi konulma olasılığının aynı yaştaki erkeklere göre daha yüksek olduğunu buldu. Benzer şekilde, Tayvan merkezli bir araştırma, yedi yıl içinde Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının kadınlarda erkeklere göre daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Avrupa’da Alzheimer hastalığının görülme sıklığını inceleyen bir meta-analiz, her yıl 1000 kadından yaklaşık 13’ünün Alzheimer’a yakalandığını, buna karşın yalnızca yedi erkeğin bulunduğunu ortaya çıkardı.

Dolayısıyla, kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması, kadınların Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının neden erkeklerden daha yüksek olduğu sorusunun tam yanıtı olamaz; çünkü yaşayan ve aynı yaştaki bireyler arasında bile kadınların Alzheimer tanısı alma olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Alzheimer Dışı Demans Görülme Sıklığı Kadınlarda Daha Fazla Değil

Bu bilmecenin cevabına dair bir ipucu, eğer kadınsanız, Alzheimer hastalığı dışında bir nedenden dolayı demans geliştirme şansınızın daha fazla olmadığıdır. Örneğin, İsveç’teki demans oranlarını inceleyen çalışma, hem kadınların hem de erkeklerin yaşlandıkça Alzheimer dışı demans geliştirme olasılığının eşit olduğunu buldu. Alzheimer hastalığı oranlarının cinsiyete göre farklılık göstermesi, Alzheimer dışı demans oranlarının ise değişmemesi, Alzheimer hastalığı ile cinsiyet arasında spesifik bir etkileşim olması gerektiğini düşündürmektedir.

Alzheimer Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Kadınların Alzheimer hastalığından korunması için öncelikle unutkanlık durumu saptanan hastanın bu unutkanlığının ilerleyici olması ve günlük faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemesi durumunda en kısa zamanda bir uzmana başvurması önemlidir. Alzheimer hastalığı kadınlarda ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de o kadar başarılı olmaktadır. Ayrıca özellikle yaşlıların, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kan lipidlerinin yüksek olması yani kan yağlarının yüksek olması gibi hastalıklar mevcutsa bu hastalıkların iyi tedavi edilmesi, düzenli takiplerinin yapılması ve gerekirse önceden korunulması önemlidir.

Alzheimer Hastalığının Başlangıç Noktası Bulundu: Lokus Seruleus

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.alzheimers.net/8-12-15-why-is-alzheimers-more-likely-in-women/


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum.Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu.Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir