Sözlük

Anlamsal Bellek

Anlamsal bellek

Anlamsal bellek (semantik hafıza) bildirimsel belleğin iki alt türünden biridir. Bu bellek çeşidi dünyadaki genel kültür bilgisi diyebileceğimiz bilgileri kodlar, depolar ve ihtiyaç olduğunda çağırır. Örneğin Türkiye’nin başkenti neresi diye sorulduğunda beynimiz otomatik olarak Ankara yanıtını çağırır. Yanıtın kendiliğinden çaba harcanmadan gelmesi bildirimsel hafızaya, Ankara’nın başkent oluşu genel bir bilgi olduğu için anlamsal hafıza sınıfına girer. Bildirimsel belleğin diğer alt birimi olan olaysal bellek ise sadece kişinin kendi tecrübelerini saklayan bellek birimidir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum.Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu.Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

One thought on “Anlamsal Bellek

  • Muhammed Furkan Oruç

    Hocam anlamsal hafiza ve olaysal hafiza hakkında daha çok bilgi alabilecegim bir kaynak öneriniz var mı? Tayfun Uzbay Hoca’nin Görünmeyen Beyin kitabında Hipokampusun daha çok olaysal hagxia ile ilişkili olduğu yazıyor. Peki anlamsal hafiza nere ile ilişkili? Bir de kitapta yine demansli hastaların Hipokampus bklgdinin hasarlı olduğu, bu yuzden de olaysal hafızalarının zarar gördüğü yazıyor. Sonuç olarak bu kişiler eskiyi hatırlıyor ama yeniyi oluşturamiyorlar deniyor. Sizde yukarıda olaysal belleğin kişiye ait deneyimlerin kayıt altına alındığı yer olduğunu söylüyorsunuz. Ancak bu hastalar yeni oluşan kendi deneyimlerini de yitiriyorlar. Bu iki bilgi biraz çelişmiyor mu? İlginiz alakaniz için şimdiden sağolun teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir