Antidepresanlar Nasıl Çalışır?

Antidepresanlar Nasıl Çalışır?

Antidepresanlar depresyon, anksiyete, bipolarlık gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçlardır. Özellikle son 20 yılda kullanımı oldukça artan antidepresanların Amerika’da her 10 kişiden 1’i tarafından kullanıldığı biliniyor. 40-50 yaş arasındaki kadınlarda ise bu sayı 4’te 1’e kadar çıkıyor. Tedavi amacıyla bu denli yaygın kullanıma rağmen bilim insanları depresyonun sebeplerini henüz tam olarak bilmiyorlar. Durum böyleyken antidepresanların nasıl çalıştığını ve yan etkilerini anlamak özellikle tedavi sürecinde bilinçli bir yol izlenmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

Genel Çalışma İlkeleri

Nörotransmitterler sinirsel iletimlerde görevli kimyasal maddelerdir. Bu moleküller sinirsel iletim sırasında salındıktan sonra hücre tarafından geri emilir. Serotonin, dopamin gibi nörotransmitterler duygu durumlarımızı etkiler ve iyi hissetmemizi sağlar. Bu maddeler beyinde doğal olarak üretilir fakat psikiyatrik bozukluklarda üretimleri normalden az miktarlara düşebilir. Dolayısıyla duygu durumumuz bu düşüşten etkilenir.

Antidepresanların genel çalışma ilkesi nörotransmitter maddelerin geri emilimini önlemeyi amaçlar. Böylece bu maddeler hücre dışında kalmaya devam eder. Geri emilimin durdurulması üretimin az olduğu süre boyunca kişinin iyi hissetmesini sağlar.

İleri Okuma: Serotonin Nedir?

Antidepresan Türleri ve Yan Etkileri

Antidepresanlar geri emilimini önlediği nörotransmitter maddeye göre sınıflandırılır.

Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörü (SSRIs)

Serotonin ponsta bulunan rafe çekirdeklerinde üretilir. Sirkadyen ritim, motor davranışlar ve zihinsel durumda etkilidir. Bir hücreden bir hücreye taşıyıcı proteinler aracılığıyla geçerler. Seçici serotonin geri alım inhibitörü türü antidepresanlar bu taşıyıcı proteinlerin çalışmasını durdurarak serotoninin sinaptik boşlukta kalmasını sağlar. Terleme, hazımsızlık, baş ağrısı, dudaklarda kuruma, uykulu olma gibi yan etkileri vardır.

Serotonin ve Norepinefrin Geri Alım İnhibitörü (SNRIs)

Norepinefrin locus coeruleus isimli beyin bölgesinde üretilir. Uyku-uyanıklık, dikkat ve beslenme davranışlarında etkilidir. Aynı şekilde taşıyıcı proteinlerin inhibe edilmesi amaçlanır. Titreme, bulantı, bulanık görme, tansiyonun artması, asabilik gibi yan etkileri vardır.

Norepinefrin ve Dopamin Geri Alım İnhibitörü (NDRIs)

Dopamin substantia nigra ve ventral tegmental alanda üretilir. Beynin striatum bölgesini etkiler. Motivasyon, ödül mekanizması, teşvik ve vücut hareket kontrolünde rol oynar. Diğer türlerle benzer yan etkilere sahiptir.

İleri Okuma: Antidepresan İlaçlar Yeni Nöronların Üretilmesini Sağlayabilir

Serotonin Antagonistleri ve Geri Alım İnhibitörleri (SARIs)

Bu tip ilaçlar hem serotoninin geri emilmesini önler hem de hücre reseptörüne bağlanmasına engel olur.

Üç Halkalı Antidepresanlar

Bu türler serotonin, epinefrin ve norepinefrinin geri emilimini önler. Titreme, hazımsızlık, baş ağrısı, kalp çarpıntısı gibi yan etkileri vardır.

Monoamin Oksidaz İnhibitörleri (MAOIs)

Monoamin oksidaz dopamin, serotonin, norepinefrin gibi nörotransmitterleri parçalayan bir enzimdir. Eksikliği brunner sendromuna yol açabilir. Bu tür antidepresanlar monoamin oksidaz enzimini inhibe eder. Uyku bozuklukları, kas ağrıları, tansiyon düşmesi, baş dönmesi gibi yan etkileri vardır.

İleri Okuma: Antidepresanların Karanlık Yüzü

Hazırlayan: İrem Havle

Kaynaklar
  1. http://www.medicaldaily.com/how-antidepressants-work-brain-comprehensive-guide-336250
  2. Dale Purves ve ark. 2004. Neuroscience. Sinauer Yayınevi. 3. baskı
Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

İrem Havle

İrem Havle Antakya’da doğmuş ve lisenin sonuna kadar eğitimine burada devam etmiştir. Kendini bildi bileli içinde olan öğrenme sevgisi ve insanı anlama tutkusu onu şu an okumakta olduğu Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne getirmiştir. Temel bilimlere olan ilgisi zaman içinde biyoloji ve sonrasında sinirbilim olarak özelleşmiş ve bu ilgi alanını mesleki olarak ortaya koyabilmek için psikolojiyi seçmiştir. Alt alan olarak nöropsikoloji, bilişsel ve deneysel psikoloji ile ilgilenmektedir. Popüler bilim yazıları yazarak hem insanları bilgilendirmek hem de kendini geliştirmek amacındadır. Hayatındaki her aktiviteyi amatörce fakat sevgiyle yapmaktadır. Yüzmek ve bisiklet sürmek en sevdiği sporlardır. Hayatı anlamanın insanı anlamak ve insanı sevmek olduğuna inanır. Bu amaçla kendine öğrenmeyi ve öğretmeyi ilke edinmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.