Apandis Aslında Ne İşe Yarıyor? Apandisin Görevi

Apandis Aslında Ne İşe Yarıyor? Apandisin Görevi

Apandis yıllardır doktorlar tarafından belli bir işleve sahip olmayan sürekli sorun çıkaran bir organ olarak görülüyordu. Ancak son araştırmaların sonucunda apandisin vücutta görevi keşfedilmiş olabilir. Amerika’da yapılan çalışmalar evrimsel olarak körelmiş organın o kadar körelmemiş olduğunu gösteriyor.

Apandis Yararlı Bakterileri Saklıyor

Araştırmacılar apandisin bakteriler için güvenli bir barınak oluşturduklarını belirtiyorlar. Bu bakteriler kolera, dizanteri gibi hastalıklardan sonra yedek depo olarak kullanıyor. Vücut bunları bağırsaklar için takviye olarak kullanabiliyor. Bakteriyel enfeksiyonlarda doktorların en çok yazdıkları ilaç şüphesiz antibiyotiklerdir. Antibiyotikler vücutta zararlı bakteriler kadar sindirim sistemindeki yararlı bakterileri de yok eder. Hasta için bunun yan etkileri oldukça ağır olabilir. Antibiyotiklerin bağırsaklardaki tahribatının onarılması bir yerden bakteri gelmelidir. İşte bunun için vücut apandiste bulunan bakteri rezervlerini kullanıyor.

Apandisin işlevinin keşfedilememesinin birçok nedeni vardır. En büyük sebeplerinden biri şüphesiz apandisi alınan insanların yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmeleridir. Apandis alınsa dahi bu hastanın sağlığında herhangi bir değişiklik yaratmıyordu. Doktorlar arasında yapılan gözlemler sonucu apandis zaman içinde iltihaplanabiliyor ve apandisit adlı rahatsızlık oluşuyor. Şiddetli karın hastası çeken hastalar doktora gittiğinde ilk müdahale hastanın apandisini açıp bakmaktır. Çünkü iltihaplanma apandisin yırtılmasına ve dolayısıyla hastanın ölümüne yol açabilir. Cerrahlar apandis sağlıklı bile olsa gelecekte oluşabilecek bir yırtılma tehlikesine karşı apandisi alabilirler. Şimdiye kadar cerrahlarda apandisin ne de olsa bir işe yaramadığı düşüncesi hakimdi.

Yararlı Bakterilerin Yedeği Apandiste Saklanıyor

Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanlarına göre yararlı bakteriler apandisten çekilebilir. Bu şekilde şiddetli kolera ve dizanteri sonrasında mikrobiyota onarılabilir. Ancak Prof. Bill Parker apandisin her ne pahasına olursa olsun korumamız gereken bir organ olmadığının altını çiziyor.

RMIT Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Doçent Doktor Nicholas Vardaxis yapılan keşfin çok önemli olduğunu söylüyor. Ona göre ortaya atılan teori çok mantıklı ve terapötik amaçlar için kullanılabilir. Dr. Vardaxis araştırmayı değerlendirirken şu sözleri sarfediyor. “Apandisle ilgili ortaya atılan bu teori mantıklı görünüyor. Apandis, bakterilerin tehlikelerden korunmak için kullanabilecekleri bir yer olarak görülebilir. Apandis ve bağırsaklarda ki bakteri florası incelendiğinde iki floranın da aynı oluşu ortaya atılan teorinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte.”

Bakteri Floraları Çok Benziyor

Apandisin temel işlevlerinden birinin buluşu ve ortaya atılan teoriler elbette tıp dünyasında çok şeyi değiştirecektir. Apandisin içindeki bakteri rezervleri ile sindirim sistemi arasındaki ilişki aydınlatıldı. Ancak buna rağmen hala üzerinde çalışılacak noktalar var. Araştırma sonuçlarının etkileri ne kadar zaman sonra klinik uygulamalarda görülür bilinmez. Ancak bu keşif bizler için çok olumlu sonuçlar doğuracağı bir gerçek.

Bağırsak Bakterileri Ne Yememiz Gerektiğini Söylüyor

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. http://www.abc.net.au/news/2007-10-10/scientists-discover-true-function-of-appendix-organ/693946
  2. http://www.facs.org/public_info/operation/brochures/app.pdf

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir