Apotemnofili: Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu

Apotemnofili: Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu

Vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu olarak da bilinen bu apotemnofili sendromu, kişinin herhangi bir uzvunu kendine ait hissetmemesi ve varlığından rahatsız olmasıdır. Kişiler bu uzuvların kendilerini çirkin veya engelli gibi gösterdiklerini düşünürler. Doktorlar sendromun temeliyle ilgili oldukça kararsız. Çocukluk dönemindeki travmaların, bir ampüte ile kendini fazlasıyla özdeşleştirmenin, obsesif bir eğilimin sebep olabileceğini düşünenler olduğu gibi beyindeki vücut algısının gerçekteki ile örtüşmemesinin bir getirisi olduğunu düşünenler de oldukça fazla. Bu sendromun görüldüğü kişiler, uzuvlarının nereden itibaren kendilerine ait olmadığını kesin bir çizgiyle belirtebilmektedir. Bir yolunu bulunca da bu uzvu kestirmekten çekinmemektedirler. Buna karşın etraflarındaki insanlarla bu problemi paylaşma hususunda ciddi sorunlar yaşamaktadırlar.

Apotemnofili Hastaları Sohbet Odalarında Doktor İsimleri Paylaşıyor

“Artık bacaklarımın varlığına daha fazla katlanamıyorum. Acaba riske girmeden bunlardan kurtulmanın bir yolu var mı?”

Hastalıklarin antropolojik kökenini araştıran bilim insanları şimdi dehşet içinde bu tür bilgi alışverişlerini izliyorlar. İnternette sohbet odalarında binlerce kişi iş kazalarının faydaları ve motorlu testereler üzerine sohbet ediyor. Dahası, hipokrat yeminini anında bozmaya hazır doktorların isimlerini birbirlerine veriyorlarmış. Pek az sayıdaki apotemnofili uzmanlarından biri olan Richard Bruno bu psikozun nedenini söyle açıklıyor: ‘‘Bugünkü genç kuşağın yetiştiği dönemde televizyonda saatlerce süren yayınlar aracılığıyla özürlü çocuklara bağış toplamak çok modaydı. Bu çocuklar insanlarda şefkat uyandırırdı. Apotemnofiller de özürlü oldukları takdirde daha çok sevileceklerine inanıyorlar.’’

Kökeni Henüz Bilinmiyor

Bu cevabın, psikozun kökenini açıklayıp açıklamadığı konusunda bir fikir birliği yok. Henüz çok yeni bir vaka. Modern çağın diğer yeni vakaları da beslenme bozuklukları. Çevre etkisinden kaynaklanan bulimya, psikiyatrlar için geniş bir pazar oluşturmaya başladı. Yeni yeni türleri ortaya çıksa da, kültürel çevre etkisiyle oluşan ruhsal bozuklukların yeni bir şey olmadığı kesin. Dünyanın degişik yörelerinden inanılmaz örnekler var. İlginç hastalıkların ucu bucağı yok. Japonya’da Taijin kyofusho, anoreksiya nevroza gibi çok ilginç örnekler var.

İleri Okuma: Taijin Kyofusho Nedir?

Hazırlayan: İrem Havle ve Feyza Kübra Özalper

Kaynaklar
  1. Sedda A.Bottini G. Apotemnophilia, body integrity identity disorder or xenomelia? Psychiatric and neurologic etiologies face each other. Neuropsychiatr Dis Treat. 2014 Jul 7;10:1255-
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4094630/
  3. CNN Türk Karmaşık Zihinler Belgeseli

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir