Araplar Empati Konusunda Avrupalıların Önüne Geçti

empati

Dünya’da ilk defa ülkeler empati kurma yeteneklerine göre sıralandı ve çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Amerika’da Michigan State Üniversitesi’nde yapılan araştırmada Ekvador en empatik ülke seçilirken, arkasından Suudi Arabistan, Peru, Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri, Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan, Kosta Rika ve Kuveyt geldi.

63 ülkeden 104,000 insanın katıldığı anket yardımıyla yapılan araştırmada ilk 10’a sadece bir Avrupa ülkesi girebilirken Amerika’nın da ilk 10’da yer alması şaşırttı. Araştırma ekibine liderlik eden William Chopik Amerikan halkının psikolojisinin son birkaç on yılda değiştiğini belirtiyor. Yukarıdaki haritadan da görebileceğiniz üzere Türkiye ilk 10’a giremese de empatik ülkeler arasına girmeyi başardı. Afrika ülkeleri ise araştırmaya dahil edilmedi.

Not: Bu veya benzer bir araştırmayı nasıl yapıldığını belirtmeden verip okuyucuya salt bir gerçek olarak sunabilirdik. Suudi Arabistan’ın dünyadaki en empatik 2. ülke olduğu sizin de kulağınıza çok tuhaf gelebilir. Bilimsel araştırmaları bir ilah gibi kabul edip sorgusuz sualsiz kabul etmek yerine kim araştırmış, nasıl çalışmış, kimler üzerinde bakmış gibi soruları sormamız gerekiyor. Zira 63 ülkeyi kapsayan bir araştırmada internetten 104,000 insandan elde edilen bilgiler ülke ortalamaları olarak kabul edilemez. Ülke başına 1500 – 1600 kişi yapar. Türkiye’den 1600 kişi katıldığını ele alalım, il başına 20 kişi düşmez mi? İstanbul’un veya İzmir’in empati kurma becerisini 20 kişi ile mi ölçeceğiz? Bu tür araştırmalar bize gerçeği sunmaktan ziyade konu ile ilgili bir fikir verir. Bundan sonra yapılacak araştırmalar için ön bilgi sunar.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: http://bit.ly/2ddEGqf


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.