Aşık Olmak Gri Madde Miktarını Azaltıyor

Aşık Olmak Gri Madde Miktarını Azaltıyor

Herkes hayatında bir şeyleri sever ama aşık olmak çok özeldir. Birine tutku ile bağlanmak ve gözün ondan başkasını görmemesi. İnsanda çok güzel duygular uyandıran aşk, beynin yapısında da bazı değişikliklere neden oluyor. Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan araştırmalara göre beynin gri maddesi aşktan çok etkileniyor.

Gri madde hücre gövdelerinin yoğun olarak bulunduğu beyin alanlarıdır. Bilim insanları aşık olan insanların beyin faaliyetlerine ve yapısına baktıklarında ödül merkeziyle yakından ilişkili bir bölge olan striatumun gri madde yoğunluğunda bir azalma gördüler. Araştırmacılar bir ilişkisi olan kişilerin güzel olaylar ve hoş duygular yaşamasının sonucunda striatumlarındaki gri maddenin azaldığını söylüyor. Bir tür etki-tepki durumu. Striatum daha fazla ödül sinyali aldıkça kendini o kadar sınırlıyor.

İleri Okuma: Gri Madde Nedir?

Aşık Olmak Bağımlılık Merkezini Uyarıyor

Size keyif veren ve bağımlılık yapan her şey striatumu etkiliyor. Örneğin alkol veya uyuşturucu kullandığınızda striatumunuzdaki hareketlilik üst seviyeye çıkıyor bu sayede siz keyifli hissediyorsunuz. Ayrıca kokain kullanan insanların da beyinlerindeki gri madde miktarı azalır. Bu durumda kokain kullanmak ve aşık olmak arasında bazı ortak noktalar var diyebiliriz. Bilim insanları aşık olan insanların yaşadığı keyif durumu arttıkça ve zihinsel kontrolleri azaldıkça gri maddenin azaldığını düşünüyor. Eğer hücre miktarı azalmazsa gereğinden fazla keyif yaşayabilir ve bunun önünü alamayabilirsiniz.

Japonya’da Ulusal Fizyolojik Bilimler Enstitüsü’nde yapılan araştırmada 113 kişinin manyetik rezonans görüntülerine bakıldı ve mutluluk ölçeğine göre karşılaştırmaları yapıldı. Araştırmada insanların ne kadar mutlu olduğunu belirlemeye yarayan öznel mutluluk ölçeği (Subjective happiness Scale) kullanıldı. Ekip romantik ilişki içindeki insanların yalnız insanlara göre kendini daha mutlu hissettiklerini belirtiyor. Bu zaten beklenen bir durum. İlişkiler insanlara olumlu anılar yaşattığı için hepimiz bundan hoşnut oluruz. Ancak halinden çok memnun insanların beyinleri incelendiğinde bazal ganglianın sağ striatum bölgesindeki gri madde miktarı ilişkide olmayan insanlara göre daha az çıktı. Keyifli anlar, sosyal ödüller beraberinde bazı sınırlamalar getirmeliydi.

Aşık Olmak Genetiği Değiştirir mi?

Dr. Hiroaki Kawamichi’nin liderliğinde çalışan ekip şimdi aşık olan kişilerin beyinlerinde başka nelerin değiştiğini bulmaya çalışıyor. Asıl merak edilen konu olayın genetik boyutu. Eğer bir bölgede hücre sayısı azalıyorsa bunun arkasında mutlaka genetik değişiklikler olmalıdır. Bunu sadece aşık olmak ile bağdaştıramayız aslında. Buradaki kilit etken “çok keyif almak”. Çünkü çok keyif aldığımızda nöronlar çok uyarılıyor ve kendilerini sınırlayıcı bir geri beslemeli mekanizma oluşturuyorlar. Çok keyif aldığımız her olayda gri madde miktarı azalıyor olabilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/2pcIPAh


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.