B Vitaminleri Kalp Hastalıklarının Etkilerini Azaltıyor!

 B vitaminleri kalp-damar hastalıklarının etkilerini azaltıyor!

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan yeni bir araştırmaya göre, B vitaminleri hava kirliliğinin kalp damar hastalıkları üzerindeki etkisini hafifletiyor. B vitamini takviyeleri alan, sağlıklı ve sigara içmeyen kişiler, kalp damar ve bağışıklık sistemindeki olumsuz etkileri neredeyse tamamen tersine çevirerek hava kirliliğinin kalp atım hızı üzerindeki etkilerini %150, toplam kan sayımını %139 ve lenfosit sayısını %106 oranında azaltmıştır. Bu B vitamini takviyelerinin ortamın hava kirliliği durumuna karşı biyolojik ve fizyolojik tepkileri değiştirip, değiştirmediğini değerlendiren ilk klinik örnektir. Çalışma, hava kirliliğinin sağlık etkilerini içeren B vitaminleri kullanarak koruyucu farmokolojik müdahalelerin geliştirilmesi için bir araştırma başlatmıştır. Bulgular dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan Nature’ın Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

B vitaminleri hava kirliliğinin zararını yok ediyor

Ortamdaki ince partikül kirliliği, ağırlıklı olarak kalp damar hastalıkları üzerindeki akut etkiler yoluyla her yıl 3.7 milyon erken ölümle sonuçlanır. Hava kirliliği, nüfus düzeyinde kalp krizi için en sık tetikleyicidir. Columbia Üniversitesi Çevresel Sağlık Bilimleri Bölümü’nde baş araştırmacı ve doktora sonrası araştırma görevlisi olan Jia Zhong “Ortamdaki çapı 2,5 mikrometreden küçük olan parçacıklar (PM2,5) en yaygın hava kirleticilerinden biridir ve kalp ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. İlk olarak araştırmamız B vitamini takviyesinin, çapı 2,5 mikrometreden küçük olan parçacıkların kalp yetmezliği ve inflamatuar belirteçler üzerindeki akut etkilerini hafifletebileceğini gösteren kanıtlar sunmaktadır” demiştir. Mart ayında yayınlanan makale B vitaminlerinin epigenetik belirteçler tarafından ölçülen hava kirliliğinin olumsuz etkilerini azalttığını ortaya koyan araştırmalar üzerine kurulmuştur.

İleri Okuma: İnflamasyon Nedir?

Yeni çalışmada, araştırmacılar herhangi bir B vitamini takviyesi veya başka ilaç kullanmayan 18 ile 60 yaşları arasında sigara içmeyen 10 sağlıklı gönüllü toplamışlardır. Tüm gönüllüler öncelikle plasebo alıp, daha sonra iki saat boyunca çapı 2,5 mikrometreden küçük olan parçacıklara maruz kaldılar. Bu etki 4 hafta boyunca yapıldı. Daha sonra aynı deney plasebo yerine B vitamini takviyesi ile yapıldı. Temel veriyi sağlamak için partikül içermeyen ortamda da iki saat kalındı. Kontrollü maruz kalma deneyleri  Temmuz 2013’ten Şubat 2014’e günün aynı saatinde ve mevsimsel, sıcaklık ve nem ayarlandı.

İleri Okuma: Plasebo – İyileşmeye İnanmak

Sonuçlara göre çapı 2,5 mikrometreden küçük olan parçacıklara iki saatlik maruz kalmanın kalp hızı, kalp hızı değişkenliği ve beyaz kan sayımı üzerinde önemli fizyolojik etkilere sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca, bu etkilerin 4 haftalık B vitamini takviyesiyle neredeyse tersine döndüğü araştırmalar sonucunda bulunmuştur.

Hazırlayan: Merve Eşgi

Kaynak

https://www.mailman.columbia.edu/public-health-now/news/vitamin-b-diminishes-effects-air-pollution-induced-cardiovascular-disease


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir