Bebek Bakmak Büyükannenin Beynini Koruyor

Bebek Bakmak Büyükannenin Beynini Koruyor

Torunlara bakıcılık yapmak ve bebek bakmak büyükannelerin beyinlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir ama aşırısı tam ters etki gösteriyor. Yaşları 57 ile 68 arasında değişen Avustralyalı 120 büyükanne üstünde yapılan araştırmalar sonucunda torunlara bakıcılık yapmanın menopoz sonrası dönemde kadınlarda beynin hala dinç kalmasına yardım ettiği ortaya çıktı. Bundan önce yapılan araştırmalarda arkadaş ve akrabalarla sürekli iletişim halinde olmanın bilişsel yetenekleri geliştirdiği biliniyordu.

Haftada En Az 5 Gün Bebek Bakmak Beyni Koruyor

Araştırmacılar haftada bir gün torunlarına bakan kişilerin bilişsel yetenek testlerinde en yüksek başarıyı kaydettiklerini söylüyor. Haftada en az 5 gün torunlarına bakan kişiler ise tam tersine en düşük başarı gösteren grup oldular. Torunlarına çok fazla bakıcılık yapan bu kadınlar hafıza ve zihinsel işlemlerde en kötü puanları kazandılar. Büyükannelerin omuzlarındaki yük arttıkça zihinsel testlerdeki başarıları da buna oranla düşüyordu. Her gün bebek bakıcılığı yapan büyükanneler haftada 1-2 kez yapanlara oranlara torunları tarafından daha fazla isteniyordu ve bu da büyükannenin üstünde bir baskı oluşturuyordu.

Fazlası Zararlı Olabilir

Araştırmanın yayınlandığı Menopause dergisinin editörü biraz büyükannelik yapmanın beyin işlevleri açısından yararlı olabileceğini, fazlasının ise yıkıcı sonuçları doğurabileceğini söylüyor. Kadınlar torunlarına gösterdikleri ilgiyle ilgili ne hissediyorlar ve bu ilgilinin ideal miktarı nedir gibi soruları kendilerine sormalılar.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. http://blog.aarp.org/2014/04/17/grandmas-stay-sharp-by-babysitting-but-dont-overdo-it/
  2. Burn, Katherine F., Henderson, Victor W., Ames, David, Dennerstein, Lorraine, Szoeke, Cassandra. Role of grandparenting in postmenopausal women’s cognitive health: results from the Women’s Healthy Aging Project. 2014. Menopause

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.