Beslenme Düzeni Kilo Vermede Kalori Saymaktan Daha Etkili

Beslenme Düzeni Kilo Vermede Kalori Saymaktan Daha Etkili

Yaz ayları geldi de çattı ve birçoğumuz kış aylarında büyüttüğümüz göbeğimizi eritmek ve fazla kilolarımızı vermek için hararetli bir mücadele içine girdik. Diyet yapan birçok insan gün içinde yediklerine çok dikkat eder ve her bir yiyeceğin, içeceğin kalorisini sayacak kadar takıntılı hale gelebilir. Ancak bizim daha iyi bir tavsiyemiz var: Kalori saymak yerine kilo vermenize yardımcı olacak belirli yiyecekleri tüketmeniz beslenme düzeni konusuna önem vermeniz daha çok işinize yarayabilir.

Amerika’da Tufts Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar tükettiğimiz protein ve karbonhidrat çeşitlerinde yaptığımız değişikliklerin uzun vadede vücudumuzda beklenmedik farklar yarattığını gösteriyor. Önemli olan sürekli düşük yağlı yiyecekler yiyip etkisini gözlemlemek yerine onları bir birliktelik içinde tüketmektir.

Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni ile Kolayca Kilo Verebilirsiniz

Diyet süresince aldığımız kalorileri hesaplayıp beyni buna takıntılı hale getirmek yerine sağlıklı orta seviye bir beslenme düzeni ile çok daha rahat kilo verebiliriz. Kilo vermede daha doğrusu vücudun ideal kilosuna ulaşmasında en önemli unsur vücudun hormonal sistemini rayına oturtmaktır. Araştırmacılar 16 yıl gibi uzun bir süre boyunca 120,000 erkek ve kadın üzerinde yaptıkları çalışmada kırmızı et ve et ürünlerinin tüketimindeki artışın kilo alımına sebep olduğunu buldular. Ancak yoğurt, deniz ürünleri, tavuk eti (derisiz) ve kabuklu yemişlerin (fındık, fıstık vb) kilo kaybına yol açtığını gözlemlediler. Aslında 2. gruptaki yiyecekleri kırmızı ete göre ne kadar çok yerseniz kilo kaybınız da o kadar fazla olmaya meyillidir.

Çok Az Yağ Tüketenler Fazla Karbonhidrat Tüketiyor

Çalışmada az yağlı yiyecek tüketen bireylerin kalori açığını kapatabilmek için daha fazla karbonhidrat tükettikleri görüldü. Bunun yanı sıra birçoğumuzun yaptığı gibi az yağlı süt içmek ile tam yağlı süt içmenin de kilo vermeye çok etkisi olmadığı araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor. Araştırmacılar katılımcıların tam yağlı peynir ve süt tüketimini arttırdıklarında herhangi bir kilo alma veya verme durumunun söz konusu olmadığını belirtiyorlar. Diyet yapan kişi çoğunlukla yağlı yiyecekleri düşman olarak görüyor ancak dengeli beslenme düzeni içinde yağlar çok önemli bir role sahip ve doğru tüketildiği takdirde kilo vermemize yardımcı bile olabilirler.

Harvard Üniversitesi’nde bilim insanı Jessica Smith süt ürünlerinin içindeki yağ miktarının kilo almaya kayda değer bir etkisinin olmadığını belirtiyor. Az yağlı yiyecekleri tüketmek vücudun yağ gereksinimi karşılayamamasına neden oluyor ve dolayısıyla vücut daha fazla karbonhidrat tüketmeye meyilli olarak fazla kilolara davetiye çıkarıyor.

Yiyeceklerin Mükemmel Kombinasyonu

Araştırma ekibi kilo alımını hesaplamak için her bir yiyeceğin kan şekerini ne kadar yükselttiğini gösteren glisemik indeks (GI) katsayısını kullandılar. Glisemik indeks katsayınız ne kadar fazla çıkarsa kan şekeriniz o kadar fazla yükseliyor. Sonuç olarak hem daha fazla kilo almaya eğilimli oluyorsunuz hem de tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskiniz artıyor. Glisemik indeks katsayınızı artıran en önemli iki besin kırmızı et ve Türk toplumunun çokça tükettiği ekmektir. Bu iki besin kilo vermenin baş düşmanları olarak görülüyor ve ekmek içerdiği glutenle çok daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Kırmızı ette yoğun protein ve amino “asit” içerdiğinden kanın asitlenmesine katkıda bulunarak vücut için bir tehlike arz ediyor. Bunların aksine sebze, meyve gibi protein veya karbonhidratının değil de su yoğunluğu daha fazla olan besinler vücudun kilo vermesine yardımcı oluyorlar.

Şaşırtıcı bir sonuç daha. Düşük GI katsayısına sahip yiyeceklerle yumurta ve peynir gibi yağlı yiyecekleri tüketmek kilo vermenize yardımcı oluyor. Özetle, az yağlı yiyecekler, form bisküvileri ve kalori saymak yerine doğru ve dengeli bir beslenme programı kilo vermenin altın kuralıdır.

Bazı Besinler Kilo Aldırır, Bazıları Verdirir

Kilo alma ve verme olayı sadece yiyecek miktarıyla değil aynı zamanda tüketilen besinlerin kalitesiyle de ilişkilidir. Besinler ne kadar doğal olursa vücudun hormonal sistemi de o kadar düzgün çalışıyor. Bazı yiyecekler az miktarda tüketilse bile kilo alımını tetikliyor ama bazıları ise kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Diğer bir önemli nokta ise tükettiğimiz besin kombinasyonunun ne kadar kaliteli olduğudur. Sürekli proteince zengin yiyecekleri tüketip, yağı düşman olarak görürsek vücut ihtiyacı olanı karşılamak için farklı yollar arayacak ve dengeyi bozacaktır. Araştırmacılar protein ihtiyacını yoğurt, deniz ürünleri, kabuklu yemişler gibi proteince zengin yiyeceklerden tüketmeyi tavsiye ediyor. Tahıl, nişasta ve toz şekerden ise mümkün olduğunca kaçınmayı öneriyorlar.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

One thought on “Beslenme Düzeni Kilo Vermede Kalori Saymaktan Daha Etkili

  • 13 Temmuz 2019 tarihinde, saat 14:12
    Permalink

    40 saat bakıyorsun ekrana ne yememizi tavsiye ediyorlar, nasıl yememizi tavsiye ediyorlar diye ama yok şöyle olursa böyle olur, böyle olursa şöyle olur:)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir