tarafından eklendi tarafından eklendi

Beyin Dalgaları

Beyin Dalgaları

Yukarıdaki görselde farklı beyin dalgalarının EEG kaydını ve beyindeki salınım yaptığı yerleri görüyorsunuz. Beyin yüzeyinden ve kafanın dış yüzeyinden elde edilen elektriksel kayıtlar, beynin sürekli bir elektriksel etkinliğe sahip olduğunu gösteriyor. Elektriksel etkinliğin hem şiddeti hem de içerdiği kalıplar büyük ölçüde, uyku/uyanıklık durumları ve epilepsi gibi beyin hastalıkları ve
hatta bazı psikozlarda beynin uyarılma düzeyinde ortaya çıkan değişimler sayesinde belirlenmektedir. Yukarıda gördüğünüz  elektriksel potansiyellerdeki salınımlar beyin dalgaları olarak adlandırılırlar. Bunları kaydeden cihaza ise EEG (elektroensefalogram) adı verilir.

Beyin Dalgaları Faaliyete Göre Farklılık Gösterir

Beyin dalgalarının kafatası yüzeyindeki şiddetleri 0-200 mikrovolt arasında, frekansları ise birkaç saniyede birle, saniyede 50 veya üstü arasında değişir. Dalgaların karakteri serebral korteksin etkinlik düzeyine bağlıdır ve uyanıklık, uyku ve koma durumları arasında büyük farklılıklar gösterirler. Beyin dalgaları çoğu zaman düzensizdir ve EEG’de genel bir kalıbın tanımlanması olanaksızdır. Diğer zamanlarda ise farklı bazı kalıplar ortaya çıkar. Bunlardan bazıları, daha sonra tartışılacak olan epilepsi gibi hastalıklara özgü kalıplardır. Diğerleri ise normal kişilerde de ortaya çıkabilir ve alfa, beta, teta ve delta dalgaları olarak sınıflandırılırlar.

Alfa Dalgaları

Alfa dalgaları saniyede 8-13 arasında sıklığa sahip ritmik dalgalardır ve sakin, sessiz durumdaki genç uyanık erişkinlerin hemen hemen tümünün EEG’sinde bulunurlar. Bu dalgalar en güçlü olarak oksipital bölgede ölçülmekle birlikte, parietal ve frontal bölgelerde de gözlenirler. Gerilimleri genellikle 50 mikrovolt civarındadır. Derin uyku sırasında alfa dalgalan ortadan kalkar. Uyanık durumdaki kişinin dikkati özel tipte bir zihinsel etkinliğe yöneltildiğinde, alfa dalgalan yerini asenkron, yüksek frekanslı, ancak şiddeti düşük beta dalgalarına bırakırlar.

Beta Dalgaları

Beta dalgaları, saniyede 14’ten fazla ve 80’den az sıklıktadırlar. Merkezi sinir sisteminin fazla hareketli olduğu veya gergin hallerde kafatasının parietal ve frontal alanlarından kaydedilirler.

Teta Dalgaları

Teta dalgaları, saniyede 4-7 arasında sıklığa sahiptirler. Özellikle çocukların parietal ve temporal bölgelerinde gözlenmekle birlikte, bazı erişkinlerde hayal kırıklığı gibi duygusal stresler sırasında ortaya çıkabilirler. Teta dalgaları sıklıkla beynin dejeneratif durumları başta olmak üzere birçok beyin hastalıklarında da oluşurlar.

Delta Dalgaları

Delta dalgaları EEG’nin sıklığı saniyede 3-5’tan az olan tüm dalgalarını içerirler. Çok derin uykuda, çocuklukta ve ciddi organik beyin hastalıklarında ortaya çıkarlar. Subkortikal kesiyle korteksi talamustan ayrılan deney hayvanlarının kortekslerinde de oluşurlar. Bu nedenle, delta dalgaları beynin daha aşağı bölgelerindeki etkinliklerden bağımsız olarak kortekste oluşabilmektedir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: http://www.brainworksneurotherapy.com/what-are-brainwaves


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

One thought on “Beyin Dalgaları

  • 9 Haziran 2019 tarihinde, saat 23:56
    Permalink

    Merhaba ben şeyma 17yaşinda bir oğlum var 7yaşina kadar ateşli ateşsiz havale geçirdi şimdi vucudunda titremeler var ozellikle basinda ve ellerinde cuma namazlarini kildiriyor hutbelere cikiyor basta heyecan sandik piskologa goturdum gecmedi norolojiye goturdum tomgrafi temiz cikti eeg de beyin on tarafinda 3 sanyelik dalgalanmalar cikti ilac basladik sonra doktorumuz gitti yerine baska bir doktor geldi onunla ufak bir sorun yasadik eeg den sonra bu ilaclari omur boyu kulanacak dedi basindan savdi gun falanda vermedi konturok icin bu ne anlama geliyor son zamanlarda ciddi hayalkirikliklari yasadi ondan olabilirmi eplepsi ilaci kulaniyoruz bilgilendirirseniz sevinirim tesekurler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.