Beyin Faaliyeti Çocuklara Aktarılıyor

Beyin Faaliyeti Çocuklara Aktarılıyor

Hepimizin beyni özel bir şekilde çalışıyor ve tıpkı parmak izlerimiz gibi konnektotip adı verilen bir beyin izine sahip. Amerika’da Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bir süredir insan beyninin nasıl çalıştığını ve beyin dalgalarının takibini yapıyordu. Son bulgulara göre beyin faaliyeti kişide özgün olmakla beraber çocuklara da aktarılıyor. Tabii ki ebeveynlerin ve çocukların beyin dalgaları aynı değil ama ciddi bir kalıtımsal ilişki göze çarpıyor.

Bilim insanları buldukları sonuçları Network Neuroscience dergisinde yayınladılar ve araştırmaları çok ses getirdi. Ebeveynlerin yaşam boyu edindikleri tecrübeler epigenetik modifikasyonlar aracılığıyla yavrulara aktarıldığı biliniyordu. Fareler üstünde yapılan çalışmalar bu konuyu netliğe kavuşturmuştu. Şimdi beyin faaliyeti için de böyle bir şeyin olması çok heyecan uyandırıyor. Araştırmanın baş yürütücüsü Damien Fair’e göre belirli beyin sistemleri ve bağlantısallık örüntüleri ebeveynlerden çocuklara geçiyor. Bunun ne derece geçtiğini ve hangi etkenlere bağlı olduğunu şimdilik bilmiyoruz. Ancak araştırma patolojik vakalarda çok işimizi yarayabilir.

İleri Okuma: Epigenetik Mekanizma ile Nörogenez Düzenleniyor

Beyin Faaliyeti Nörolojik Hastalıkları Tespit Etmemize Yardımcı Olabilir

Beynin çalışma mekanizması hasta insanlarda daha farklı olabilir. Araştırmanın da bize sağlayacağı en büyük katkı çocuklarda ortaya çıkabilecek olası sorunları ebeveynlerinin beyinlerine bakarak anlayabilecek olmamız. Örneğin anne veya babadan biri şizofreni hastası olsun. Doğan çocuğun beyin faaliyeti ilk önce anne ve babasının beyniyle karşılaştıracak. Doktorlar bu şekilde çocuğun şizofreniye yakalanma ihtimali hakkında daha kesin tahminler yapabilir.

İleri Okuma: Şizofreni Nedir?

Araştırmacılar kardeş olan 350 yetişkin ve çocuğun fMRI taramalarını çekti ve bunları iki gruba böldü. Fair ve diğer araştırmacılar beyin bölgeleri arasındaki bağlantısallığı tespit etmek için yeni bir teknik kullandılar. Aynı zamanda kardeşlerin beyinlerinin de birbirine ne kadar benzediğini ölçmek için makine öğrenme (machine learning) yönteminden yararlandılar.

Hepimizin Beyni Özel

Kardeşlerin ve ailelerin beyin faaliyeti izlendiğinde çok açık bir ilişki görülüyor. Beyindeki bağlantıların tümüne konnektom adı verilir. Ebeveyn ve çocuklar arasındaki konnektom benzerlikleri nörolojik rahatsızlıkların tespit edilmesinde çok işimize yarayabilir.

Hepimizin beyninin çalışma biçimi kendine hastır ama aile içinde aktarılan bazı özellikleri de göz ardı edemeyiz. Konnektom beyin gelişiminin erken evrelerinde başlar ve ömür boyu devam eder. Özellikle 5 beyin bölgesinde ciddi kalıtımsal özellik görüldü. Bunların başında dışarıdan gelen bilgiyi filtreleyen frontoparietal korteks gelir. Bu beyin bölgeleri dikkat ve odaklanmadan sorumlu olup ADHD ve otizm gibi rahatsızlıkların tahmin edilmesinde çok önemli olacaktır.

İleri Okuma: Otizm Nedir?

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171102151036.htm

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Özgeçmişimle ilgili çok geri dönüş aldığım için burayı daha samimi havada yazıyorum. (İnsanlar burayı okuyormuş) Türkiye'nin tarım şehirlerinden Karacabey/Bursa'da dünyaya geldim. İlköğretim ve liseyi orada okudum. Bir ara Bursa Erkek Lisesi maceram da var. Üniversitede İzmir Yüksek Teknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandım. Hayatımdaki en kritik viraj sanırım buydu. Şu an Roche'a bağlı olarak Koç Üniversitesi ve Cerrahpaşa hastanelerinde klinik araştırma koordinatörüyüm. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca İYTE, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü'nün seçkin laboratuvarlarında çok değerli hocalarla çalıştım. Katıldığım kongrelerde 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapıp ve lisansın son yılında "Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar" adlı kitabımı yayınladım. Sadece PCR, SDS-Page bilmenin pek faydası olmayacağını erken farkettiğimden kendimi farklı alanlarda geliştirdim. Programlama konusunda özel ders aldım, staj yaptım. Bilim yazarlığına giriştim. Photoshop, web tasarımı öğrendim. 2.5 sene ney eğitimi aldım. Okulda satranç kulübüne üye oldum. Piyon düz gider/çapraz yer ile başladık, çok yol katettik. Satranç hayata bakışımı değiştirdi. Almanca, Japonca öğrenmeye çalıştım. Almancayı hâlâ öğrenmeye çalışıyorum. Hepsi çok işime yaradı. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.