Beyin Gelişimi İçin İlk Yıllar Çok Önemlidir

Beyin Gelişimi İçin İlk Yıllar Çok Önemlidir

Geçmiş yıllarda ülkemizde uygulanmaya başlanan 4+4+4 eğitim-öğretim modeli kol kasları yeterince gelişmediğinden çocukların erken yaşta okula gönderilip gönderilmemesi tartışmalarını doğurmuştu. Biz işin politik kısmına girmeden beyin gelişimi açısından küçük çocukların eğitime erken başlayıp başlamaması gerektiğini konuşalım. 5 – 5.5 yaşlarındaki bazı çocukların kasları yeterince gelişmediğinden disiplinli bir okul ortamında başarılı olamayabilir ancak eğitim ve öğretimin başlama yaşı olan 7 veya 5.5 çok geç!

Huffington Post’un haberinde (http://huff.to/1nT8ZmH) Amerika’da 2013’ten beri beyin gelişimi daha güçlü olsun diye bütün 4 yaşındaki çocuklara okul öncesi yüksek kalitede eğitim veriliyor. Konu ile ilgili Harvard Eğitim Fakültesi’nde çalışan uzman Todd Grindal çocukların güçlü bir beyin mimarisine sahip olması gerektiğini, bunun için de eğitimin erken yaşlarda başlaması gerektiğini söylüyor.

Beyin Gelişimi İçin Öncelikle Öğrenme Mekanizması Öğrenilmeli

Çocuklarda beyin gelişimi tabii ki çok önemlidir ama nelere dikkat edilmeli? Öncelikle çocuğun öğrenme mekanizması tam olarak anlaşılmalı. Doğduğundan itibaren çocuğunuz siz ne yapıyorsanız onu taklit edecek, ne duyduysa onu hafızasına koyacak, siz ne yaptırıyorsanız onu yapma eğiliminde olacaktır. Bir çocuğun ana dili etrafında konuşulan dildir çünkü sürekli o dili duyuyor. Eğer çocuğa yabancı dili çok erken yaşta öğretmeye başlarsanız 5-6 yaşına gelene kadar 5-6 dil öğrenebilir. Yapılan araştırmalar 4 yaşına kadar öğrenilen dilin beynin konuşma merkezlerinin bulunduğu sol yarımkürede depolandığını, 4 yaşından sonra öğrenilen dillerin sağ yarımkürede saklandığını gösteriyor. Sağ yarımkürede depolanan konuşma bilgisi sol yarımküreden dışarıya aktarılacağı için kişi yabancı dili konuşmakta sıkıntı yaşayabiliyor.

Satranç, Müzik, Spor, Yabancı Dil Hepsi Beyin Gelişimi İçin Çok Yararlı

Dünya şampiyonu olan satranç oyuncularına baktığımızda büyük çoğunluğunun 4-5-6 yaşlarında satranca başladığını görüyoruz. Aynı kural müzik ve diğer tüm beceriler için geçerlidir. Beyin yaşlandıkça değişim yeteneğini kaybediyor. Müzik aleti çalma, resim yapma, satranç, yabancı dil öğrenme gibi beceriler çocukların bilişsel ve motor hareketler dahil olmak üzere çok sayıda beyin işlevini de geliştiriyor. Örneğin satrancı ele alalım.

Satranç ile ilgili araştırmaların derinlemesine incelendiği bir meta analizde satranç yetenekleri üzerine yazılan 2,300 makaleye bakıldı. Araştırmacılar özellikle bilişsel göstergeler (örn, IQ puanı) ve satranç yeteneklerinin (örn, oyuncuları performanslarına göre sıralayan ELO puanı) dahil edildiği çalışmalara odaklandılar.

Satranç ile Zekâ Arasında Doğrudan Bir İlişki Var

Ekibin yürüttüğü bu meta analiz zeka düzeyi ve satranç becerileri arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya çıkaran çok güçlü kanıtlar sunuyor. Bu çalışmada özellikle genç oyuncularda, zekanın satranç yetenekleriyle kesin olarak bağlantılı olduğu bulundu. Genç oyuncularda zekanın daha ön plana çıkmasının sebeplerinden biri de belki üst düzey oyuncularda bilişsel becerilerin daha yaygın görülmesi diyebiliriz. Henüz kötü satranç oynayan çocuklarda zeka çok daha etkili olurken, belli bir aşamaya gelmiş oyuncularda zeka kendini o kadar fazla göstermeyebilir.

Satranç sadece düşünme, planlama gibi temel bilişsel işlevleri kapsamıyor. İşin içinde bir de psikolojik etkenler var. Zaman hesabı var. Tüm unsurlar birleştirildiğinde satrançta zekanın önemli bir yer tutması şaşırtıcı değildir. Bu beyin sporunda ilerlemek için ise çok yoğun çalışmak yerine akıllıca çalışmak ve aşama aşama ilerlemek gereklidir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: http://bit.ly/20FxsxJ


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Beyin Gelişimi İçin İlk Yıllar Çok Önemlidir

 • 28 Ağustos 2016 tarihinde, saat 23:32
  Permalink

  hiç kaynak göstermemişsiniz ben bu yazıya nasıl güveneceğim.
  “eğer çocuğa yabancı dili çok erken yaşta öğretmeye başlarsanız 5-6 yaşına gelene kadar 5-6 dil öğrenebilir” diyorsunuz kaynak yok.
  “Yapılan araştırmalar 4 yaşına kadar öğrenilen dilin beynin konuşma merkezlerinin bulunduğu sol yarımkürede depolandığını, 4 yaşından sonra öğrenilen dillerin sağ yarımkürede saklandığını gösteriyor.” diyorsunuz araştırmaları belirtmemişsiniz.
  “Dünya şampiyonu olan satranç oyuncularına baktığımızda büyük çoğunluğunun 4-5-6 yaşlarında satranca başladığını görüyoruz.” diyorsunuz kaynak gene yok.

  Yanıtla
  • 30 Ağustos 2016 tarihinde, saat 22:22
   Permalink

   5-6 yaşına kadar 6 dil öğrenebilme tamamen bizim yorumumuz. Satranç konusunda da dünya şampiyonlarının biyografilerine bakabilirsiniz. Her şeyi burada hazır olarak veremeyiz. Şu anki dünya şampiyonu Magnus Carlsen 5 yaşında, ondan önceki şampiyon Anand 6 yaşında satranç oynamaya başlamıştır. 4 yaşına kadar öğrenilen dil ile ilgili bağlantıların hangi yarımküreye depolandığı ile ilgili bilgiler ise bizim yıllar boyunca gittiğimiz konferanslardan, okuduğumuz kitaplardan edindiğimiz bilgilerdir. Ancak çok net bir şekilde kaynak gösteremiyoruz burada. İnanıp inanmamak size kalmış.

   İyi çalışmalar,

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.