tarafından eklendi tarafından eklendi

Agresif Beyin Kanseri Zika Virüsü İle Tedavi Edilebilecek

Agresif Beyin Kanseri Zika Virüsü İle Tedavi Edilebilecek

Zika virüsü geçtiğimiz yıllarda defalarca salgınlar ve oluşturduğu ciddi sağlık problemleri ile gündeme geldi. Ancak bu sefer durum biraz farklı. ABD’ de yapılan son çalışmalar bu virüsün bazı özelliklerini kullanarak agresif beyin tümörlerini tedavi edebileceğimizi söylüyor.

Zika virüsü, ilk kez 1947’de Uganda’da sarı humayı izleyen yol ile maymunlarda tanımlanan ve sinekler aracılığıyla taşınan bir türdür. Tarihin birçok döneminde kaydedilmiş zika virüsü kaynaklı salgınlar yer almaktadır. Biz ise bu etkeni Temmuz 2015’te Brezilya’da başlayan bir salgın ile defalarca duyduk. Yetişkinlerdeki etkileri kısıtlı olmakla birlikte; virüsten etkilenmiş hamile kadınlardan doğan çocukların merkezi sinir sistemine (MSS) olan etkisi ile binlerce mikrosefali hastalığına sahip çocuk dünyaya geldi. Virüsün sinekler ile bulaşması ise kısa zamanda hızla yayılmasına ve korunma yöntemlerinde kısıtlılıklara sebep oldu.

Zika Virüsü Tümörü Küçültüyor

Şimdiye kadar yalnızca bir küresel sağlık tehdidi olarak görülen Zika, bize tıbbi tedavide bir seçenek sunabilir. Yapılan son araştırmalar, virüsün erişkin beyinlerdeki tedavi edilmesi zor kanserli hücreleri seçerek bulaştırdığını ve öldürdüğünü gösteriyor. Çalışmaya göre Zika enjeksiyonları, yetişkin farelerde agresif tümörleri küçültürken, diğer beyin hücrelerine zarar vermiyor. İnsanlar üzerindeki deneyler hala devam ediyor ama Journal of Experimental Medicine raporlarına göre çalışmayı yürüten uzmanlar Zika virüsünün hayatı tehdit eden tümörleri tedavi etmek için ameliyatla beynin içine enjekte edilebileceğine inanıyorlar.

Literatürde pek çok beyin kanseri türü vardır. Glioblastoma, yetişkinlerde en yaygın olanı ve tedavisi en zor olanı. Bu kanser türü hızla yayılıyor ve sınırlarının belirsizliği nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilmesi mümkün olmuyor. Radyoterapi ve kemoterapi ise ancak kısıtlı bir etki oluşturuyor.

İleri Okuma: Programlanmış Kök Hücreler Beyin Kanserini Tedavi Ediyor

Kanser Kök Hücreler

Ancak, canlı farelerde ve insan beyin dokusu örnekleri üzerinde bulunan son araştırma, Zika tedavisinin glioblastoma gibi mevcut tedavilere dirençli olan kanser kök hücreleri öldürebildiğini gösteriyor. Anne karnındaki fetüste beynin gelişim evresinde bu kök hücreler yoğun miktarda bulunuyor ve muhtemelen normal Zika’nın bebekler için neden çok zararlı olabileceğini açıklıyor. Nitekim sağlıklı bir yetişkinde kök hücrelerin miktarı çok azdır. Bu nedenle Zika tedavisi kök hücre özelliğine sahip kanserli dokuya zarar verirken, bölünme özelliğini olmayan normal beyin dokusuna zarar vermiyor.

Ekstra bir güvenlik önlemi olarak, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ve California San Diego Tıp Fakültesi’nden ekip, virüsü normal Zika’ya oranla daha fazla etkili hale getirmek için genetik yapısını değiştirmeye başladı. Araştırmacı Dr. Michael Diamond, “Birkaç değişiklik daha ekledikten sonra virüsün hastalık etkeni olmasının imkansız olacağını düşünüyorum.” diyor. Tedavinin insanlar üzerinde denemesine 18 ay içinde başlanması planlanıyor.

İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi’nden Dr Catherine Pickworth, “Bu umut verici bir araştırma, Zika virüsünün değiştirilmiş bir versiyonunun laboratuvarda beyin tümör hücrelerine saldırabildiğini gösteriyor. Bu,bir gün, agresif kanser türlerine yeni bir tedavi seçeneği sunabilir.”diyor.

Hazırlayan: Serap Kaya

Kaynaklar

http://www.bbc.com/news/health-41146628

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/zika/en/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.