Beyin Kıvrımları

Beyin Kıvrımları

Şekilde insan beyninin gelişimsel olarak çeşitli aşamalardaki kıvrımları gösteriliyor. Beyin kıvrımları yüzey alanını artırmak ve beyin omurilik sıvısının, damarların korteks üzerindeki dağılımını kolaylaştırmak için var olan bir yapıdır. Eğer beynin kıvrımlarını düz hale getirirsek kapladığı alan bir yastık kılıfına eşdeğer olurdu.

Kıvrımlar sayesinde yüzey/hacim oranının artmasının zekâyla doğrudan bir ilişkisi olup olmadığı henüz tam bulunamamıştır. Evrimsel süreçte mutlaka beyin kıvrımları bize bazı avantajlar sağladı ancak bu kıvrımların sayısının artması veya azalması bilişsel işlevleri ne derece etkiliyor. Bu ve benzeri sorular henüz net bir cevap bulabilmiş değil.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.