Beyni Geliştirmek Ağrıyı Azaltabilir

Beyni Geliştirmek Ağrıyı Azaltabilir

Bel ağrısı, baş ağrısı, vücutta meydana gelen tüm ağrılar insana berbat anlar yaşatır. Güney Avustralya Üniversitesi’nde sinirbilim profesörü G. Lorimer Moseley ve ekibinin yaptığı bir araştırma beynin, vücudu fiziksel ve psikolojik olarak koruyan, düzenleyen nörolojik sistemlere bağlı vücüt kısımlarının haritasını depoladığını gösterdi. Bu haritalar hareketi, hisleri, algıyı ve ağrıyı yönetiyor. Bu haritalarda olabilecek bozulmalar insanlarda kronik ağrılara sebep olabiliyor. Peki bu durumda biz ne yapabiliriz? Beyni geliştirmek bu ağrıları azaltma konusunda bize yardım edebilir.

Beyni Geliştirmek Nöroplastisiteyi Güçlendiriyor

Moseley’in araştırması özellikle kronik ve güçlü ağrılardaki beynin rolü üstünde duruyor. Moseley ve ekibi yaptığı araştırmada ağrı sürekli olduğunda beyinde ve vücutta oluşan değişiklikleri incelediler. Ayrıca ekip beyni geliştirmek ile vücudun fizyolojik olarak nasıl etkilendiği arasındaki ilişkiyi ve beyindeki değişikliklerin tedaviyle nasıl normale döndürülebileceğini incelediler.

Moseley araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Kronik ağrının beyindeki vücut haritalarıyla bağlı olduğunu öğrendik. Beyin duyularla ilgili herhangi bir durumun yerini belirlediğinde, onun yerini bir haritayla birleştiriyor. Bu süreçlerde ki herhangi bir bozulma bazı sorunlara yol açabilir.” Bu vücuda belki zarar vermeyebilir fakat beyin buna ağrıyla karşılık verecektir çünkü iyi niyetli uyarıyı bir saldırı olarak algılıyor. “Biz beyni korunmaya ihtiyacı olmayan vücut dokusunu korumayı bırakması için eğitmek istiyoruz” dedi Moseley. Beyin nöroplastisite denilen bir süreçle kendi kendine çevreye uyum sağlayabilir. Ağrıya sebep olan sinyaller beynin uyum sağlamasına neden olur, sinyal ilk oluşumuna sebep olan etken ortadan kalktıktan sonra asla kesilmez. Sonuç ise kronik ağrıdır. Eğer beyin kronik ağrıyı oluşturabilme yeteneğine sahipse, acıyı azaltarak normale de döndürülebilir.

Hasar görmüş vücut haritaları kronik ağrının gelişimine katkı sağlayabilir böylece tedavi için hedef bölge olabilir. Bir tedavi yöntemi motor sinir hücrelerini hedef alıyor. Bu yöntem kronik ağrı süresince vücuttaki ağrıların beyinde yarattığı değişiklikleri resimlerle görselleştirmeyi amaçlıyor. Moseley bu yöntemin uygulandığı araştırmalarda önemli sonuçlar kaydettiğini açıkladı.

Moseley son olarak şunları söyledi: “Bizim çalışmamız gösterdi ki, beyindeki karışık sinirsel bağlantıların kronik ağrıyla bağlı ve bu bağlantılar beyin algısını değiştiren ve ağrıya sebep olan bir terapiyle tekrar oluşturabilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.livescience.com/20420-chronic-pain-due-mixed-body-map.html


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir