tarafından eklendi tarafından eklendi

Bilgisayar Oyunları Şiddet Doğuruyor mu?

Bilgisayar Oyunları Şiddet Doğuruyor mu?

Çağımızın yeni bağımlılıklarından bir tanesi: Bilgisayar oyunları. LoL’ün dünya turnuvasında şampiyona verilen para ödülü 16 milyon dolardı. Nobel ödülü alan birisinin aldığı para miktarının 750,000 dolar olduğunu düşündüğümüzde bilgisayar oyunları ile ilgili bildiklerimizi gözden geçirsek iyi olur. Bildiğiniz gibi atarilerle başlayan sanal oyun furyası (Contra’yı bilen bilir) şu an inanılmaz bir endüstriye dönüşmüş durumda ve her geçen gün büyümektedir. Bilgisayar oyunları beyne çok sayıda yarar sağlıyor. Bu su götürmez bir gerçektir. Örneğin, aynı anda çoklu görev yapabilme becerisi (multitasking), strateji kurabilme ve olaylar arasında sebep sonuç ilişkisi kurabilme (reasoning) ve hızlı karar verme yeteneği bunlardan birkaçıdır. Amerikan Psikoloji Derneği (APA) literatürde yer alan bütün bilgileri kullanarak aksi bir sonuca ulaştığını duyuruyor.

APA’nın bir araştırma kolunun yürüttüğü bir çalışma şiddet içerikli oyunların agresif davranışların artmasında bir rolü olduğunu gösteriyor ancak bu ilişkinin suç odaklı oyunları da kapsayıp kapsamadığı konusunda yeterli kanıtın olmadığı belirtiliyor. Daha da Türkçesi Assassin’s Creed’te adam öldürmek seni daha agresif yapabilir ama banka soymak ne yapar henüz bilinmiyor.

Şiddet İçeren Bilgisayar Oyunları ile Agresif Davranışlar Arasında Bir Bağlantı Var

Araştırma sonuçlarına göre şiddet içerikli bilgisayar oyunları ile agresif davranışın arttığı ve bireylerin vücut fizyolojilerinin de bundan etkilendiği görülüyor, bunun yanında oyuncuların olumlu sosyal davranışlarında, empati ve agresifliğe olan hassaslıklarında azalmalar tespit edilmiştir.

Bilim insanları 20 yılı aşkın bir süre boyunca video oyunlarının insan psikolojisi ve fizyolojisi üzerine etkilerini araştırıyor. Şu ana kadar elde edilen verilerde şiddet içeren oyunların kişileri de aynı çerçeveye koyduğunu ve onlara kendi temasını empoze ettiğini kanıtlayan çok az araştırma var. Buna rağmen şiddet konulu oyunlar ile agresif davranışlar arasında bir ilişki olduğunu düşünen çok sayıda bilim insanı vardı. Yıllardır bu konu oldukça derinlemesine irdeleniyordu.

Bu konuda yapılan araştırma ölçütlerinden ve zorluklardan bahsedecek olursak, en başta cinsiyet farkı ve yaş geliyor. Şiddet içerikli bilgisayar oyunları kız ve erkekleri farklı mı yoksa aynı şekilde mi etkilediği bilinmiyor. Ayrıca video oyunları farklı yaş gruplarındaki çocukları ne ölçüde etkiliyor, hala araştırılmakta olan bir başka konu.

150 Çalışmadan Fazlası İncelendi

Araştırma ekibi 2005 ile 2013 arasında bu konuda yayınlanmış bütün makaleleri irdeledi. Bu alanda yapılmış 2009’dan öncesini kapsayan 150 makaleden fazlasını kaynak olarak kullanmış 4 meta-analiz araştırması var. Ekibin lideri Mark Appelbaum bireysel araştırmalar arasında bazı değişik sonuçlar olduğunu ama yıllarca birikmiş veri tabanına baktıklarında tutarlı bilgilere ulaştıklarını söylüyor.

Araştırmalar oyun ile davranış arasında bir ilişki var diyor diye hemen bilgisayarınızdaki oyunları silmeyin. Çünkü bu iş öyle tek değişkenle açıklanabilecek bir olgu değildir. Beyin zaten siz oyunu açtığınızda hemen “Bak bu sanal dünya, bunlar canlı değil” diyor. O anda siz hemen oradaki insanlarla empati kurmayı bırakıyorsunuz. O yüzden kolayca öldürüp biçebiliyorsunuz ancak bilinçaltı her şeyi depoya atıp harmanlıyor. Bilim insanları agresif davranışlar tek bir unsur tarafından meydana getirilmez diyor. Davranışın insan fizyolojisinde ortaya çıkabilmesi için öncelikle zihinde çok sayıda şiddet içerikli unsurla şekillenmesi ve yoğurulması gerekir. Öyle sadece bilgisayar oyunu oynamakla kimse cani olmaz.

İleri Okuma: Empatinin Kökeni

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150813162328.htm


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Bilgisayar Oyunları Şiddet Doğuruyor mu?

 • 2 Nisan 2016 tarihinde, saat 20:01
  Permalink

  Şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının insana şiddet olgusunu daha kabul edilebilir ve daha başa çıkılabilir konuma getirebileceğini düşünüyorum, bu yönde bir araştırma bulursam buraya yoruma bırakırım. Dediğiniz gibi tek değişkenle açıklanamaz ve faydasız olacağına inanmak istemiyorum bir oyunsever olarak 🙂

  Yanıtla
 • 2 Nisan 2016 tarihinde, saat 20:57
  Permalink

  Sağlıklı bir beyin gerçek ve sanal dünyayı birbirinden ayırabiliyor. Oyunlarla şiddet arasında 0 bağlantı bulan araştırmalar da var. Muhtemelen bilgisayar başında çok kalmak, stres gibi unsurlar beynin kendi sağlığını bozup gerçek ile sanal arasındaki sınıra zarar verdiği için insanlar oyunlardan etkileniyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.