tarafından eklendi tarafından eklendi

Yanlış Tanı Çıkmazı: Bipolarlık ve Borderline Kişilik Bozukluğu

Yanlış Tanı Çıkmazı: Bipolarlık ve Borderline Kişilik Bozukluğu

Sıklıkla karıştırılan bipolarlık ve borderline kişilik bozukluğu, benzer belirtilere sahip olsa da aslında tamamen kendine özgü tedavileri olan iki ayrı hastalıktır. Bu bozukluklarda uygun tedavi yöntemlerini kullanabilmek için doğru tanı hayati önem taşımaktadır.

İleri Okuma: Bipolar Bozukluk

Psychiatry Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmaya göre, bipolar bozukluğa sahip hastaların  %69’una başlangıçta yanlış teşhis konuluyor ve tedavi aşamasında hastaların üçte biri için yanlış uygulamalar devam ediyor. Tedavi için kullanılan yanlış antidepresanlar, hipomani ve maniye sebep olabiliyor. Bu da hastalar ve aileler için yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Doğru tanının konulabilmesi için hastalıkların belirtileri arasındaki farkları bilmek gerekiyor.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğundan muzdarip olan bireyler, duygularını düzenlemekte büyük zorluklar çeker. Ani ruh hali değişimi yaşayan, düşünmeden hareket eden bu hastalar, bireysel ilişkilerde dengesiz tutumlar sergiler; çok sevdiğini söyledikleri insanlardan kısa bir süre sonra nefret edebilirler. Özgüven eksikliği, kendilik anlayışındaki değişiklikler, kendine zarar verme eğilimleri, aile veya arkadaşlar tarafından terk edilme korkusu ve aşırı para harcama gibi birçok farklı belirti görülebilir. Hastalığın sebebi bilinmiyor fakat araştırmacılar genetik, çevresel ve beyin işlevleriyle ilgili unsurların etkili olabileceğini düşünüyor.

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozuklukta da bu belirtilerin çoğu görülür fakat bu bozukluğun belirleyici özelliği ruh halinin uç noktalar arasında seyretmesidir. Kişinin bir süre aşırı sevinç ve coşku, artan faaliyet ve enerji, her zamankinden daha çok konuşma isteği gibi belirtiler gösteren manik dönemde olmasına karşın daha sonra kendini dipte, yorgun ve mutsuz hissetme,  sinirlilik, keyifsizlik, her şeyi üstüne alınma, azalan dayanıklılık gibi belirtileri olan depresyon durumunu yaşamasıdır.

Borderline kişilik bozukluğunda belirtiler istikrarlı görülürken bipolar bozuklukta belirtilerin sürekli değil dönemsel olması bu iki durum arasındaki en önemli farktır. Bir diğer fark ise bu belirtilerin tetikleyicileri arasındadır. Borderline kişilik bozukluğunda bireyler arasındaki ilişkiler duygu durumlarını etkilerken, bipolar bozuklukta bariz bir tetikleyici yoktur, hastalar belirtilerin aniden ortaya çıktığını vurgular. Dönemler arası geçişlerin sebebi kişilerin beyin faaliyetlerinde ve hormonal dengelerindeki içkökenli değişikliklerdir.

Yanlış Tanı Nasıl Önlenebilir?

Doğru tanı kişinin hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesinde ve uygun bir tedavi yöntemiyle zaman içerisinde hastalığı atlatmasında fazlasıyla etkilidir. Henüz bu hastalıkların biyolojik etkenleri kesin olarak bilinmediğinden doğru tanı koymada hastanın aile geçmişi ve hastalığın takibi çok önemli rol oynamaktadır. Hastalığın belirtilerinin incelenmesi ve bu süreçte bireyin yaşadığı değişikliklerin tutarlılığının gözlemlenmesi sonucu hastanın doğru bir şekilde tedavi edilmesi sağlanabilecektir.

Hazırlayan: Feyza Kübra Özalper ve İrem Havle

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/bipolar-vs-borderline-personality-disorder-differences-between-two-and-how-avoid-335314


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.