tarafından eklendi tarafından eklendi

Bisiklet Sürmenin Yararları

Bisiklet Sürmenin Yararları

Bisiklet medeniyettir. Hayat yolculuğumuz da bisiklet sürmeye benzer. Claude Peppeer’ın dediği gibi “Hayat bir bisiklete binmek gibidir; Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz.”

Bisiklet sürmenin bazı yararlarını infografikte görüyorsunuz. Bu konuda yazılan onlarca yüzlerce makale bulabilirsiniz. Yapılan bir araştırmayaca göre profesyonel bisikletçiler bilişsel testlerde spor yapmayanlara kıyasla daha az yoruluyorlar ve çok daha sağlam bir beyne sahipler. 11 profesyonel bisikletçi üstünde yapılan incelemelerde bisikletçiler eğlence amaçlı spor yapanlardan hem zaman hem de toplam puan açısından çok daha üstün bir performans gösterdiler. Tour de France gibi dünyanın en uzun maratonlarına katılan sporcuların çabucak yorulmaması tabi ki şaşılacak bir durum değil. Bisikleti spor amaçlı kullanan atletler fiziksel dayanıklılık kadar zihinsel dayanıklılığa da önem vermek zorundadır.

Bisiklet Sürmek Kalp Sağlığını Koruyor

Bir diğer çalışma da, Amerikan Kalp Birliği Dergisi’nde Kasım 2016’da yayınlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre orta yaşlı veya daha yaşlı, bisikletle işe giden İsveçli yetişkinlerin, işlerine toplu taşıma ile gidenlere göre kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, prediyabet riskinin daha az olduğu bulundu. Fakat bu iki çalışma bisiklet sürmenin daha az risk taşıdığını kanıtlamıyor, sadece gözlemsel  olarak bulunmuş. Sağlıklı beslenme önerilerine bakacak olursak, aslında dolaylı yoldan doğru oluyor diyebiliriz. Neticede, pedallamak da bir aerobik egzersiz ve haftada 150 dakikalık egzersiz bizi hareketsiz olmaktan ve onun getirdiği obezite ile ilişkili hastalıklardan korur.

Amerikan Kalp Birliğinin en önemli yayınlarından olan Circulation‘da 1 Kasım 2016’da çok önemli bir rapor yayınladı. Bu raporun içinde 50-65 yaş arası 45,000 Danimarkalı yetişkinle yapılmış çalışmada, 20 yıllık izlemede, bisiklete binenlerin kalp hastalığı riski binmeyenlere göre %15 daha az bulunuyor. Araştırmacılar, haftada en azından 30 dakika bisiklete binmenin bile kalbi koruduğunu söylüyor.

Obezite ile Mücadelede Bisiklet Tavsiye Ediliyor

Laleleri ve bisikletleri ile bildiğimiz Hollanda’nın başkenti Amsterdam obezite ile mücadelede bisikletten çok etkin bir şekilde faydalanıyor. Şehirde motorlu araçların kullanılması yerine sürekli bisiklet kullanımı özendirilmeye çalışılıyor. Daha hareketli bir yaşam tarzı daha küçük yaştan itibaren çocuklara aşılanıyor. Bunun karşılığında da Amsterdam’da hafif şişman ve obez çocuk sayısı %12 kadar düştü. Bu süreçteki en etkileyici bulgu da, bu düşüşteki en büyük oranın sosyoekonomik durumu en az olan ailelerde oluşuydu.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

  1. Pedallamak Kalbi İyileştiriyor
  2. Profesyonel bisikletçiler zihinsel yorgunluğa daha dirençlidir
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160726123214.htm

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.