Bize Gülümsüyor: Mona Lisa’nın Yüz İfadesi

Bize Gülümsüyor: Mona Lisa'nın Yüz İfadesi

Eminim Leonardo da Vinci, tüccar Francisco del Giocondo’nun karısı olan Lisa Gherardini’nin resmine başlarken bu kadar ünlü olacağını tahmin etmemiştir. Nitekim tabloya 1503-1504 tarihinde, İtalya’nın Floransa kentinde başlamış ama dört yıl üzerinde çalıştıktan sonra tamamlamadan bırakmıştır.  Da Vinci ile aynı dönemde yaşamış sanat tarihçisi Giorgio Vasari, “… Tablo üzerinde dört yıl oyalandı ve tabloyu bitirmedi…” demiştir. Fransa’ya yolculuğun ardından 3 yıl süreyle tablo üzerinde çalışmaya devam etmiş ve tamamlamıştır.

Peki, resmi bu kadar popüler yapan şey ne? Şüphesiz Mona (Madonna: hanımefendi) Lisa’nın gizemli yüz ifadesi. Mona Lisa gülümsüyor mu, yoksa üzgün mü?

Bu konuyu Freiburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bilim insanları da merak etti ve konuyla ilgili bir çalışma yürüttü. Dr. Kornmeier ve arkadaşları Mona Lisa’nın ağzının eğriliğiyle kademeli olarak değişen sekiz versiyonunu yaratarak işe başladı. Katılımcılara içinde portrenin aslı ile birlikte dört daha üzgün, dört daha mutlu tablo ile toplamda 9 resim rastgele gösterildi. Katılımcılardan ellerindeki düğmeye basarak resmi mutlu-üzgün şeklinde değerlendirmeleri istendi. Sonuçlar istatistiksel veri oluşturmak üzere kaydedildi.

Olguların% 100’ünde orijinal portre ve daha pozitif olan tüm versiyonlar mutlu olarak algılanıyordu. Katılımcılar, mutlu yüzleri, üzgün yüzlerden daha hızlı ve daha emin olarak tespit ettiler. Kornmeiers’in doktora öğrencisi ve yayının ilk yazarı Emanuela Liaci, “Beynimiz olumlu yüz ifadelerine daha eğilimli gibi görünüyor” diyor. Literatürdeki benzer çalışmalar da insan beyninin olumlu yüz ifadelerini daha hızlı algıladığını, negatif yüz ifadeleri konusunda daha zor karar verdiğini destekliyor.

Hazırlayan: Serap Kaya

Kaynak

http://www.louvre.fr/en/oeuvre-notices/mona-lisa-portrait-lisa-gherardini-wife-francesco-del-giocondo


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.