Cehenneme Açılan Kapı

Cehenneme Açılan Kapı

Door to Hell, Türkçe ismiyle Cehenneme Açılan Kapı, Türkmenistan’ın Derweze şehrindeki bir doğal gaz yatağının 1971’de bilim insanları tarafından ateşe verilmesiyle oluşan doğal gaz krateridir. İlk keşfedildiği zaman jeologlar metan gazı çıktığını farketti ve gazın yayılmasını önlemek amacıyla burayı yakmak istediler. Bu doğal gaz yatağı 1971’den bu yana sürekli yanıyor ve şu an 69 metre çapında, 30 metre derinliğinde bir kratere dönüştü.

Krater turistlerden yoğun ilgi görüyor. 2014’te yayınlanan bir haberde son 5 yılda burayı 50,000 turistin ziyaret ettiği belirtiliyor. Kraterin toplam alanı 5,350 molmakla beraber etrafı da kamp alanı olarak kullanılıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.