tarafından eklendi tarafından eklendi

Çikolata Kalp ve Damar Sağlığına İyi Geliyor

Çikolata Kalp ve Damar Sağlığına İyi Geliyor

Hemen herkesin tutkunu olduğu, çok severek yediği siyah çikolata ile ilgili sevindirici bir bilgi de Hollanda’da ki Wageninen Üniversitesi’nden geldi. Yapılan araştırmalara göre çok önemli bir damar sağlığı göstergesi olan augmentasyon indeksini (tam olarak ne olduğunu kimse bilmiyor ama artmaması gerekiyormuş) azaltıyor ve beyaz kan hücrelerinin damara yapışmasını engelliyor.

Çikolatanın serotonin hormonu salgıladığı ve ‘bazı nedenlerden’ ötürü kalbe iyi geldiği biliniyordu ama artık bilim insanları neden sorusunu da cevaplıyorlar. Siyah çikolata beyaz kan hücrelerinin damarların duvarlarına yığılmasına engel olurken bir yandan da damarların esnekliğini yenilemesine yardım ediyor. Damar sertliği ve beyaz kan hücrelerinin damara yapışması ateroskleroz hastalığının başlıca sebeplerindendir. Dahası araştırmacılar siyah çikolatanın içindeki flavanol miktarının artmasının bu etkiyi değiştirmediğini gördüler. Flavanol birçok bitkide bulunan doğal bir antioksidandır. Kanseri engellemekten DNA’yı korumaya kadar flavanollerin insan sağlığına birçok yararı vardır. Flavanollerin çikolatanın içinde olmasının yararlarından bir tanesi de lezzetli oluşları ve bu sayede kişileri daha fazla çikolata yemeye teşvik etmeleridir.

Sadece 70 Gram Çikolata

Araştırma ekibinin günlük 70 gram çikolata tüketen orta yaşlı ve çok kilolu 44 erkek üzerinde yaptıkları çalışmada katılımcılar 4’er haftadan iki dönem incelemeye alındı. Bu süre boyunca katılımcılar ya özel üretilmiş yüksek flavanol içeriğine sahip siyah çikolata ya da normal çikolata tükettiler. Verilen her iki çikolatanın içerdiği kakao miktarı aynıydı. Araştırmanın iki döneminden hepsinin öncesinde ve sonrasında damar sağlığını gösteren çeşitli ölçümler yapıldı. Araştırma boyunca kilo alımının engellemek için katılımcılara yoğun enerji içeren besinlerden kaçınılması söylendi.

Çalışmanın yayınlandığı FASEB dergisinin baş editörü Gerald Weissmann araştırmayla ilgili şu sözleri söylüyor “Siyah çikolatanın vücudumuzdaki etkisi bizim daha az suçlu hissetmemizi sağlamaktan öte aynı zamanda bu yiyecek kendisiyle aynı etkiyi yaratan klinik terapilerinin de yolunu açıyor. Siyah çikolata hapı icat edilene kadar maalesef doğanın bize verdiğiyle yetinmek zorundayız”.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-02/foas-wdc022714.php
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Flavan-3-ol#Potential_health_effects_of_catechins 
  3. Diederik Esser, Monica Mars, Els Oosterink, Angelique Stalmach, Michael Müller ve Lydia A. Afman. 2014. Dark chocolate consumption improves leukocyte adhesion factors and vascular function in overweight men. The FASEB Journal

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.