Cinsiyet

Cinsiyet

Cinsiyet en temel anlamıyla bir türün bireylerinin üreme özelliklerine göre ayrılması için kullanılan kavramdır. Genetik olarak XX (dişi) ve XY (erkek) olarak ayrılır ancak tam bir cinsiyet ayrımında anatomik özellikler (cinsel organ ve diğer vücut özellikleri) ve işlevsel özellikler de değerlendirilir. İnsanlarda XY kromozom sistemi cinsiyetleri belirlemede kullanılırken başka hayvanlarda farklı sistemler kullanılır. Son yıllarda yapılan araştırmalar iki cinsiyetin insanları tanımlamada yetmediğini bu sınıflandırmanın tekrar yapılıp daha geniş bir yelpazede tanımlanması gerektiğini ortaya koymuştur.

Cinsiyet Farklılıkları

Cinsiyet ve kadın erkek farklılıklarını konu alan çok sayıda araştırma yapılıyor. Tıpkı kültürlerin düşüncelerimizi etkilemesi gibi cinsiyet farkları da düşüncelerimizi etkiler. Dil bilimci Deborah Tannen 20 yıl boyunca kadınların ve erkeklerin konuşmalarının kayıt ve analizini yaptı. Bu çalışmalarda Tannen kadınların ve erkeklerin farklı şekillerde düşünüp dili farklı kullandıklarını keşfetti.

  • Erkekler dili daha çok fikirlerini ifade etmek ve problem çözmek için kullanıyor. Kadınlar ise dili daha çok endişelerini, günlük deneyimlerini ve sıradan düşüncelerini paylaşmak için kullanıyor.
  • Erkekler dili grup içindeki bağımsızlıklarını ve yerlerini korumak için kullanıyor. Kadınlar dili bağlantı kurmak ve yakınlık duygusu yaratmak için kullanıyor.
  • Erkekler problemlere saldırırken kadınlar dinlemeyi, destek vermeyi ya da anlayış göstermeyi tercih ediyor.

Tannen, düşünme şekillerini yansıtan erkek tarzı ya da kadın tarzı dil kullanımlarında birinin diğerinden daha iyi olmadığına dikkat çekiyor; iki tarz birbirinden sadece farklı, üstünlük diye bir şey yok. Tannen ayrıca kadın ve erkeklerin bu farklılıkların farkında olmaları ve duyguların incinmesini ve yanlış anlaşılmaları azaltarak cinsiyetler arasındaki iletişimi artırmaya dikkat etmeleri gerektiğini ekliyor.

Beyinler Kelimeleri Farklı İşliyor

Kadınlar ve erkekler dili farklı kullanmakla kalmıyor, beyinleri de dili farklı şekilde işliyor. Araştırmacılar manyetik rezonans görüntüleme tekniğini (MRI) kullanarak kadın ve erkeklerin farklı dil görevlerini yerine getirirken hangi beyin bölgelerinde daha çok hareketlilik olduğunu araştırdı. Araştırmalar bazı dil görevleri esnasında kadınlarda hareketliliğin sağ ve sol yarımkürelerde neredeyse eşit miktarda meydana geldiğini gösteriyor. Buna karşılık erkeklerin kelime işleme süreçlerinde hareketlilik sadece sol yarımkürede oluşuyor.  Erkek beyninin dili kadın beynine göre farklı işlediğini gösteren ilk araştırma budur.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Cinsiyetin tekrar tanımlanması ile ilgili ileri okuma: http://www.nature.com/news/sex-redefined-1.16943


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.