tarafından eklendi tarafından eklendi

COVID-19 Aşısı Eylül 2020’ye Kadar İnsanlarda Test Edilmeye Başlanacak

Johnson & Johnson ilaç devi COVID-19 aşısı için tarih verdi. Şirketin bünyesinde çalışan bilim insanları laboratuvar çalışmalarının sonbahara kadar bitmesini bekliyor. Eylül 2020’ye kadar faz 1 insan çalışmaları başlayacak. Her şey yolunda giderse COVID-19 aşısı 2021’nin başlarında acil durumlarda kullanılabilecek. Bu haberle birlikte pandeminin bitmesi için umudumuz biraz daha artıyor.

COVID-19 Aşısı İçin 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünya çapında ilaç devi Johnson & Johnson Amerikan hükümetinin Biyomedikal Gelişmiş Araştırma ve Geliştirme Merkezi (BARDA) ile 1 milyar dolarlık anlaşma imzalayarak COVID-19 aşısı için yatırım yaptı. Şirket Ocak 2020’den beri Ad26 SARS-CoV-2 aşısı üzerinde çalışıyordu. Şirket AdVac® and PER.C6® teknolojileri ile hızlı bir şekilde aşı geliştiriyor. Bu aşı platformları daha önceden Ebola, Zika, HIV ve RSV virüslerinin aşısını geliştirmek için de kullanıldığı için koronavirüsünde hızlı ilerlediler. Standart aşı geliştirme ve üretim zamanlarına bakıldığında Johnson & Johnson’ın çalışmasının kayda değer bir şekilde hızlı olduğunu görüyoruz.

Aşının içinde bağışıklık sistemini harekete geçirerek immün bir tepki oluşturacak virüs bulunuyor. Bu virüs SARS-CoV-2’nin etkisiz bir versiyonu. İnsanlarda bağışıklık sistemini harekete geçirmese bile zarar veremeyecek bir tür. Korkulacak herhangi bir şey yok. Aşının laboratuvar testleri yapılıp doz ve etkililiği belirlendikten sonra insanlarda faz 1 çalışmaları başlayacak.

Johnson & Johnson’ın Aşısı En Güçlü Aday

Johnson & Johnson hem Amerika’da hem de diğer ülkelerdeki üslerinde üretim kapasitelerini artırarak en az 1 milyar COVID-19 doz aşısı üretmeyi planlıyor. Contagion (salgın) filmindeki gibi aşı için insanların torpil bulmasına veya sıra beklemesinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Şirketin CEO’su Alex Gorsky Johnson & Johnson’ın bilimsel yetkinliği ile operasyonel yönünü ve finansal gücünü bu pandemi ile mücadele için kullanacaklarını belirtiyor. Şirket aşının yanı sıra tedavi için de bazı aday moleküller üzerinde çalışıyor.

“Dünya çok ani gelişen, halk sağlığını tehdit eden bir krizle karşı karşıya ve biz COVID-19 aşısını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hazır ve ulaşılabilir hale getirmek için üzerime düşeni yapmak için yola koyulduk. Dünyanın en büyük sağlık şirketi olarak insanların sağlığını geliştirmek için yoğun bir sorumluluk duygusu hissediyoruz.” – Alex Gorsky

2 Tane Yedek Aşı da Geliştiriliyor

Johnson & Johnson’ın aşı çalışmaları Harvard Tıp Fakültesi, Janssen bilim ekibi ve Beth İsrail Deaconess Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülüyor. Johnson & Johnson’ın bir kolu olan Janssen’in AdVac teknolojisi kullanılarak çok sayıda aşı adayı denendi ve en uygun aşı üretilmeye çalışıldı. Klinik öncesi testlerde insan bağışıklık hücrelerini ve immün yanıtı tetikleyecek aşının oluşturulması amaçlandı.

Şu ana kadar yapılan testlerde şirket bir tane lider aşı adayı, iki tane de yedek aşı geliştirdi. Normalde bir aşının geliştirilmesi 5-7 yıl sürer. Ancak ARGE tesisleri hazır, dünya çapında onlarca bilim insanına sahip ve teknoloji patentleri olan bir şirketseniz 1 yılda aşı geliştirebilmeniz mümkün. ARGEnin ve bilime yapılan yatırımların ne kadar önemli olduğunu COVID-19 ile bir kez daha görüyoruz.

Şirketin Hisseleri Arttı

30 Mart’ta Johnson & Johnson’ın aşı açıklamalarından sonra şirketin hisseleri %8 arttı. Şirket geliştirdikleri aşıyı kar amaçlı kullanmayacaklarını belirtiyor. Temel hedeflerinin küresel çapta krize neden olan bu pandeminin bitmesi olduğunu söylüyor. Yeni koronavirüs pandemisi yüzünden dünya çapında bütün klinik araştırmalar durma noktasına geldi. Hastaneler bütün servislerdeki doktor ve hemşireleri yoğun bakım bölümüne çağırmaya başladı.

Şu an birçok ülke ve ilaç şirketi COVID-19 aşısı ve tedavisi üzerinde çalışmasına rağmen ilk defa bu kadar net bir gelişme ile karşılaştık. Antiviral ilaç remdesivir ve sıtma ilaçları klorokin/hidroksiklorokin kombinasyonları bir tedavi seçeneği olarak araştırılmasına karşın henüz yetkili kurumlarca onaylanmış bir sonuç yok.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

https://medicalxpress.com/news/2020-03-human-johnson-coronavirus-vaccine-fall.html

https://www.jnj.com/johnson-johnson-announces-a-lead-vaccine-candidate-for-covid-19-landmark-new-partnership-with-u-s-department-of-health-human-services-and-commitment-to-supply-one-billion-vaccines-worldwide-for-emergency-pandemic-use

https://edition.cnn.com/2020/03/30/health/coronavirus-vaccine-johnson-and-johnson-clinical-trial/index.html

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.