Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı bağırsak duvarının inflamasyonu sonucu oluşan kronik, nüksedici ve iyileşme dönemleri gösteren bir hastalıktır. İnflamasyon odakları gastrointestinal kanalın başından (ağız) sonuna (kalın bağırsak) herhangi bir noktada olabilir ama sıklıkla distal ince bağırsak ve kolon ile sınırlıdır. Hastalar bağırsak alışkanlığı değişiklikleri, kanlı ishal, ciddi karın ağrısı, kilo kaybından yakınırlar. Hastalığın, normal bağırsak bakterilerine karşı inflamatuvar yanıtı azaltmadaki yetersizliğin yansıması olduğuna dair kanıtlar artmaktadır. Genetik açıdan yatkın bireylerde, uygun çevresel etkenlere maruz kalındığında (stres ve mikrobiyolojik flora değişiklikleri de buna dahildir), doğal immün yanıtları veya kazanılmış bağışıklık düzenleyicilerini kontrol eden genlerdeki mutasyonların hastalığa yatkınlık oluşturduğu bilinmektedir.

Crohn hastalığı alevlenmelerinde, tedavinin ana desteğini inflamasyonu baskılamak için yüksek doz kortikosteroidler oluşturur. Striktürler, fistüller ve abseler gibi komplikasyonların tedavisi için sıklıkla cerrahi gerekir. Şiddetli hastalığı olan bazı hastalar immünbaskılayıcı ilaçlar ile sürekli tedaviden veya tümör nekroz faktör-α’ya karşı antikorlarla tedaviden fayda görür. Probiyotikler; yani “sağlıklı” bir mikroflora oluşturmak için hazırlanmış terapötik mikroorganizmalar, profilakside bazı yararlar sağlayabilir. Crohn hastalığının ve ilişkili inflamatuvar bağırsak hastalığı ülseratif kolitin patogenezi yoğun araştırma konusudur ve farklı genetik zeminleri olan bireylerde seçici olarak kullanılabilen inflamatuvar zincirin belirli noktalarını hedef alan tedaviler geliştirmektedir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.