Dinlenmek Sadece Uyumakla Mı Mümkündür?

Her gün başa çıktığınız zorluklar, canınızı sıkan olaylar, sağlık sorunları, gelecek kaygısı gibi stres altında kalmanıza sebep olan problemler sizleri uykunuzdan mahrum bırakabilir. Peki, bedeninizi ve zihninizi uyumak dışında nasıl dinlendirebilirsiniz?

2019 yılında TedxAtlanta’da gerçekleştirilen bir konuşma sırasında Dr. Saundra Dalton-Smith asıl yorgun hissetmenize sebep olan durumları ele almış ve bu sorunlara 7 çözüm yolu önermiştir. Aslında hepimizin bildiği bu enfes ipuçlarına bir göz atalım.

1. Fiziksel dinlenme

Pasif ya da aktif olarak bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Uyumak veya şekerleme yapmak pasif fiziksel dinlenme olarak sayılırken, aktif fiziksel dinlendirme ise vücudunuza uyguladığınız bir “restorasyon” gibidir. Yürüyüş, yoga, gevşeme ve masaj dolaşım sisteminizi düzenleyerek rahatlamanızı sağlar.

2. Zihinsel dinlenme

Çalışırken saat başı ara veren, kırmızı ışıkta durduğunda gökyüzüne bakan veya derin bir nefes alıp hayallere dalan var mı? Önceden planlayacağınız kısa aralar sayesinde zihninize yavaşlamanın önemini hatırlatabilirsiniz. Ayrıca yatağınıza yattığınız zaman aklınızı kurcalayan, sizi uyumaktan alıkoyan şeyleri başucunuzda yer alan bir not defteri veya not kağıtlarına yazmanız da zihninizi dinlendirmenize yardımcı olacaktır.

3. Duyumsal dinlenme

Parlak ışıklar, bilgisayar ekranları, bulunduğunuz ortamda maruz kaldığınız gürültü ve kalabalık gerçekleştirilen görüşmelerin hepsi algılarımızın tepetaklak olması ve bitkin hissetmemiz için yeterli sebeplerdir. Çözümü ise çok basit; 1 dakikalığına gözlerinizi kapatıp derin nefes alıp vermek. Günün sonunda veya kendi belirlemiş olduğunuz bir saatte bütün elektronik cihazlardan kendinizi soyutlayarak duyularınıza yaşam hakkı verebilirsiniz. Zihniniz kendinizi soyutlamayı ve yaptığınız faaliyet durgunluğunu onu dinlendirme amacıyla yaptığınızı fark ettiği an duyularınızın gördüğü zarar tersine dönmeye başlayacaktır.

4. Yaratıcı dinlenme

Sorunlara çözüm bulmakla yaşayan veya yeni fikirleri ortaya çıkartmakla debelenenler için bu dinlenme türü çok önemlidir. Ayasofya’yı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Peri bacalarını veya Pamukkale Travertenlerini ilk gördüğünüz zaman neler hissettiniz? Bırakın duygularınız açığa çıksın. Bir park veya güneşi teninizde hissetmeniz bile yaratıcılığınızı harekete geçirebilir.

Yaratıcı yönlerinizi dinlendirmekten bahsederken sanattan keyif almayı bilmekte yer alır. Çalışma alanınızı bakmaya doyamadığınız eserler veya fotoğraflarla süsleyerek onların sizin için konuşmasına, ilham kaynağınızdan güç almasına izin verin. Haftada 40 saat aynı ortamda boşluğa bakarak veya düzensizliğin ortasında bulunarak yaptığınız şeyle ilgili tutku dolu olmayı beklemeyin hele ki alışılmışın dışında fikirler arıyorsanız kendinizi hiç kandırmayın!

5. Duygusal olarak dinlenmek

Hani bazı arkadaşlarınız vardır – gelmiş geçmiş en iyi dost diye adlandırdıklarınız. Onlardan bir ricanız olduğunda dürüst olarak ‘hayır’ demek yerine gönülsüzce ‘evet’ demek durumunda kalanlar. İşte bu arkadaşlarınız yalnız kaldıkları zaman kendilerini değersiz, takdir edilmeyen ve daha da kötüsü başkaları tarafından kullanılmış hissederler. Bu kişilerin duygusal olarak dinlenmeye ihtiyaçları vardır.

Bu duygusal dinlenme bir süreç olarak değerlendirilerek, bireyin kendine vakit ayırması ve bir sınır yaratması anlamına gelir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda benzer olaylar karşısına çıktığı zaman kendi duygularını karşısındakine çekinmeden aktarabilecek ve karşısındakini memnun ettirme amacıyla yerine getirdiği davranışlara bir son verecektir.

Bu süreç gerçekten cesaret ister. Duygusal olarak dinlenmiş bir insan ‘Bugün nasılsın?’ sorusu sorulduğu zaman ‘İyi hissetmiyorum.’ cevabını verebilen ve susmak, yaşadıklarından kaçmak yerine içerisinde bulunduğu zorlukları karşısındakine anlatabilendir

6. Sosyal olarak dinlenmek

Duygusal olarak dinlenmeye ihtiyaç duyan çoğu birey aynı zamanda sosyal olarak dinlenmeye de ihtiyaç duyar. Kendinizi sosyal olarak dinlendirme aşamasında etrafını olabildiğince pozitif ve sizi destekleyen insanlarla doldurmalısınız. Kişilerle sanal ortamda görüşmeniz gerekse bile bu kişiler sayesinde içerisinde bulunduğunuz zor durumlarda kendinizi daha rahat hissedebilir, onlardan aldığınız destekle olaylara odaklanmayı başarabilirsiniz.

7. Manevi (Ruhsal) dinlenme

Bu dinlenme türü fiziksel ve zihinsel aktivitelerin ötesinde bağlanma, derin bir aidiyet, sevgi, kabul ve amaç duygusu hissetme yeteneği olan ruhsal bir dinlenmedir. Bu dinlenmeyi hissedebilmek için kendinizden daha büyük olduğuna inandığınız bir şeyle meşgul olarak günlük rutininize dua, meditasyon veya topluluk katılımı ekleyin.

Gördüğünüz gibi sadece uyumak dinlendiğinizi hissetmek, yenilenmek veya onarılmış hissetmek için yeterli değil!

Hazırlayan: Gülşah Şebnem Özköse

Kaynaklar

http://www.drdaltonsmith.com/

Gülşah Şebnem Özköse

Ben Gülşah Şebnem Özköse, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümünü bitirdim. Proteomiks, Medikal Biyoteknoloji, Enerji ve Malzeme laboratuvarlarında görev almanın yanı sıra 2016’dan beri Atlantik İst. Spor Kulübünde Senkronize Yüzme antrenörlüğü yapıyorum. Çocuklara olan sevgim ve kültürlere olan merakım sebebiyle Bursa’da yer alan CISV derneğinin uluslararası çocuk kamplarında gönüllü olarak görev almaktayım.

One thought on “Dinlenmek Sadece Uyumakla Mı Mümkündür?

  • 21 Şubat 2021 tarihinde, saat 23:13
    Permalink

    Gerçekten çok yararlı ve bilgilendirici bir içerik olmuş. Özellikle yaşadığımız stresli ve yoğun şu günlerde dinlenebilmeye çok ama çok ihtiyacımız var.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir