tarafından eklendi tarafından eklendi

Psikopat Olduğunu Keşfeden Bir Sinirbilimci: Dr. James Fallon

Psikopat Olduğunu Keşfeden Bir Sinirbilimci: Dr. James Fallon

Sinirbilimci Dr. James Fallon 2005 yılında bir öğle arası seri katillerin beyin taramalarını inceliyordu. Araştırma projesinde ne yapması gerekiyorsa onunla meşguldü. Gerçek hayattaki psikopatça eğilimlerle ilişkili beyin örüntülerini bulmak için binlerce PET taramasına bakması gerekiyordu. Şizofrenler, depresif insanlar, katiller, Alzheimer hastaları listede yok yok. Alzheimer hastalarını kapsayan projesi dolayısıyla Fallon kendisinin ve ailesinden bazı kişilerin de beyin taramalarını almıştı.

Kendi taramalarına baktığında Fallon şok içerisinde kaldı. Beynin frontal ve temporal loblarında bazı bölümlerin faaliyeti çok düşüktü. İşin kötü tarafı bu bölgeler empati, ahlak ve irade ile alakalı alanlardı. Önce PET makinesinde bir hata olduğunu düşündü ama cihaz gayet iyi çalışıyordu. En sonunda gerçeği kabullendi ve üstüne gitti; PET taramasında gördüğü psikopat beyin kendisine aitti.

James Fallon’ın Kitabı: İçimdeki Psikopat

İtiraf edelim ki bu gerçeği öğrensek pek çoğumuz bunu saklar kimseye söylemeye cesaret edemezdi. Psikopat olarak nitelendirilmek hiç de hoş bir şey değildir. Fallon ise tersini yaptı ve bir TED konuşmasıyla bunu tüm dünyaya duyurdu. O da yetmedi bir kitap yazdı: İçimdeki Psikopat. Fallon kimseyi öldürmedi veya birine tecavüz etmedi. Beyin alanlarındaki hareketliliğin düşük olduğunu gördüğünde ilk düşündüğü şey kurduğu hipotezlerin yanlış olduğuydu. Belki de bu anatomik biçimler seri katillerin veya psikopatların beyin davranışlarını açıklamak için yanlış sonuçlardı.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/N0tBr8


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.