DRD4-7R Geni Seyahat Etmeye Teşvik Edebilir

DRD4-7R Geni Seyahat Etmeye Teşvik Edebilir

Seyahat etmeyi, yeni yerler gezip görmeyi çok mu seviyorsunuz? Kimisi yerinde duramaz, bir yolunu bulup kendini evden dışarı atmak ister. Kimisi de evden dışarı çıkmak istemez. Seyahat etmek ve bilinmeyen yerleri keşfetmek bize her zaman heyecan verir. Şimdi hiç bilmediğini bir şehre gittiğinizi düşünün. Keşfedilecek yüzlerce şey var. Gidip göreceğiniz yerler, tatmanız gereken yiyecekler ve içecekler, tanışıp sohbet edeceğiniz insanlar. Bilim insanları bu seyahat etme isteğinin genlerden kaynaklanıp kaynaklanmayacağını sorguladılar ve şaşırtıcı sonuçlara ulaştılar. Bazı insanların neden seyahate düşkün olduğu ile ilgili yapılan araştırmalar genler üzerinde yoğunlaştığında DRD4 geni keşfedildi. Bu gen beyinde dopamin seviyesinin ve dolayısıyla motivasyon ile davranışın düzenlenmesinde rol alıyor.

Seyahat Tutkusu Yaratan Gen

DRD4 geninin bir varyasyonu olan DRD4-7R geni seyahat tutkusu yaratan gen olarak adlandırıldı. Bu ismi almasının sebebi kişinin merak duygusunu ve yerinde duramamasını artırmasıydı. Bu geni taşıyan insanların tek bir ortak yanı var: seyahat maceraları! DRD4-7R geni öyle herkeste bulunmuyor, dünyada nüfusun sadece 20%’sinde var. Bu geni taşıyan insanların çoğunluğu da geçmişte çokça seyahat edilen bölgelerde yaşıyor. Kuzey Avrupa’dan bahsetmiyoruz elbette; insanlığın doğduğu yer olan Afrika’yı gösteriyoruz.

Evrimsel süreçte ilk insanların Afrika’da yaşadığı düşünülüyor. O zamanki koşulları göz önüne aldığımızda insanların çokça yolculuk yaptıklarını biliyoruz. 1999 yılında yapılan öncü bir araştırma DD4-7R geninin Afrika gibi yerlerde yaşayan insanlarda daha yaygın bulunduğunu gösteriyor. Bunun sebebi az önce de dediğimiz gibi binlerce yıl önce Afrikalıların çok uzun mesafeler kat etmesinden kaynaklanıyor. O zamanlar oluşan mutasyonlar bugün insanların daha fazla yolculuk yapmasına ve meraklı olmasına neden olabiliyor.

Evrimsel Bir Kökeni Var

National Geographics’te çalışan David Dobbs da kendi araştırmalarında buna benzer sonuçlara ulaşmış. Dobbs sadece merak ve yerinde duramamanın yanında bu geni taşıyan insanlarda bir yolculuk yapma tutkusu olduğunu belirtiyor. DRD4 geninin 7R mutant formuna sahip insanlar daha fazla risk alıyor, yeni yerler, fikirler, yiyecek ve içecekler keşfetmek istiyor. Cinsel ilişki ve uyuşturuculara karşı daha açıklar. Bu insanlar hareket istiyor, değişime ve maceraya bağımlılar. Önceki araştırmalar da Dobbs’un bulguları da bütün bunların ardında insanın evrimsel kökeninin yer aldığını gösteriyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

  1. http://bit.ly/1RCeJsJ
  2. http://bit.ly/1XfUZPH

Çağlayan Taybaş

Özgeçmişimle ilgili çok geri dönüş aldığım için burayı daha samimi havada yazıyorum. (İnsanlar burayı okuyormuş) Türkiye'nin tarım şehirlerinden Karacabey/Bursa'da dünyaya geldim. İlköğretim ve liseyi orada okudum. Bir ara Bursa Erkek Lisesi maceram da var. Üniversitede İzmir Yüksek Teknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandım. Hayatımdaki en kritik viraj sanırım buydu. Şu an Roche'a bağlı olarak Koç Üniversitesi ve Cerrahpaşa hastanelerinde klinik araştırma koordinatörüyüm. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca İYTE, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü'nün seçkin laboratuvarlarında çok değerli hocalarla çalıştım. Katıldığım kongrelerde 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapıp ve lisansın son yılında "Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar" adlı kitabımı yayınladım. Sadece PCR, SDS-Page bilmenin pek faydası olmayacağını erken farkettiğimden kendimi farklı alanlarda geliştirdim. Programlama konusunda özel ders aldım, staj yaptım. Bilim yazarlığına giriştim. Photoshop, web tasarımı öğrendim. 2.5 sene ney eğitimi aldım. Okulda satranç kulübüne üye oldum. Piyon düz gider/çapraz yer ile başladık, çok yol katettik. Satranç hayata bakışımı değiştirdi. Almanca, Japonca öğrenmeye çalıştım. Almancayı hâlâ öğrenmeye çalışıyorum. Hepsi çok işime yaradı. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.