Düzenli Üzüm Tüketimi Alzheimer Hastalığın Riskini Azaltıyor

Düzenli üzüm tüketimi Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor

Hangimiz bir olay esnasında anlık unutkanlıklar yaşamıyor? Ya da anlık yanılmalar? Bir arkadaşımızın numarasını, doktorumuz ile olan randevumuzu veya fatura ödemeyi unutabiliyoruz ve bu unutkanlıklarımız yaşımız geçtikçe artmakta…

Yaşlandıkça insanların unutkanlık durumları erken hafıza kaybının, erken evre Alzheimer hastalığının bir belirtisi olabilir. Amerika’da Los Angeles Üniversitesi’ndeki (UCLA) araştırmacılar, günde iki kez üzüm yemenin, erken hafıza kaybı belirtileri gösteren insanlarda daha iyi dikkat becerisi sağlayacağını ve çalışma hafızasını geliştireceğini söylüyor. Araştırmanın sonuçları üzümün düzenli tüketiminin Alzheimer hastalığına bağlı erken hafıza kaybına karşı koruyucu bir etki sağlayabileceğini ortaya koyuyor. Önceki araştırmalarda araştırmacılar, yaş ile ilgili hafızadaki düşüşü engellemek için kırmızı üzüm ve kırmızı şarapta olan resveratrol üzerinde yoğunlaşmıştı. Bu antioksidan, bellek, öğrenme ve ruh hali için gerekli beynin bir parçası olan hipokampüs üzerinde olumlu etkileri nedeniyle takdir edilmişti. Yaşlı farelerde resveratrol, mekânsal öğrenme ve hafızayı geliştirirken nöronların büyümesi ve gelişimi yaklaşık iki katına çıkmıştı.

İleri Okuma: Alzheimer Hastalığı

Sadece 2.5 Fincan Üzüm

Yaşlanma ve yaşlılık alanını inceleyen bilim olan gerontoloji konulu yeni çalışmada UCLA araştırmacıları bilişsel düşüşü ve yaşlanmanın diğer etkilerini hafif derecede bilişsel gerileme olan 10 katılımcı üzerinde inceledi. Bazı katılımcılara plasebo verilirken diğerlerine 6 ay boyunca 2.5 fincan üzüme eşit üzüm tozu verildi. Bilişsel performansı ölçmek için yapılan beyin taramaları başlangıçta ve üzüm tüketimine başlandıktan 6 ay sonra yapıldı. Araştırmadan elde edilen bulgular üzüm tozunu tüketenlerde Alzheimer hastalığının ilk ortaya çıktığı beyin bölgelerinde sağlıklı metabolik faaliyet seviyelerini koruduğunu ortaya koydu. Üzüm bakımından zengin diyeti takip edenlerin bilişsel seviyelerinde artış olduğu çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Aynı anda plasebo ile deneye katılanlarda ise bu kritik beyin bölgelerinde önemli miktarda metabolik düşüş görüldü.

İleri Okuma: Hipokampüs Nedir, Ne İş Yapar?

Araştırmacılar beyindeki oksidatif stresi azaltarak ve sağlıklı serebral kan akışını destekleyen üzümlerin beyin sağlığını desteklediğine inanıyor.

Hazırlayan: Merve Eşgi

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/eating-grapes-boosts-attention-span-working-memory-6-months-prevent-alzheimers-410373


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.