Egzersiz Depresyonun Tedavisinde Çok Etkili Oluyor

Egzersiz Depresyonun Tedavisinde Çok Etkili Oluyor

Çok depresif, üzgün hissettiğiniz bir dönemin içinde olsanız ve birisi tedavi olarak size haftada üç gün koşuya çıkmanızı önerse ne derdiniz? Egzersiz yapmak gibi basit bir şeyin antidepresan ilaç gibi etkili olabileceğini düşünmek zor gelebilir. Majör depresyon kötü bir gün geçirmekten veya bir sınavda başarısız olduğunuzda yaşadığınız üzüntüden çok daha beter bir şeydir. Sizi hayattan soğutabilir. Doktorlar majör depresyonun tedavisinde ilaç öneriyorlar ancak ilk aşamalarda egzersiz yaparsanız buna gerek kalmayabilir.

Majör depresyon, en az iki hafta boyunca devam eden kötü bir duygu halinde olma, hiçbir şeyle ilgilenmeme ve yaptıklarından hiçbir keyif alamama durumunu tanımlar. Buna ek olarak kişide aşağıdaki belirtilerin en az dördü olmalıdır: Çok yemek yemek, çok uyumak, düşünmek, karar vermekle ilgili sorunlar yaşamak, enerji eksikliği, intihar düşünceleri ve kendini değersiz veya suçlu hissetme.

Haftada üç gün egzersiz yeterli

Psikoterapi, antidepresan ve bu ikisinin karışımının majör depresyon tedavisinde faydalı olduğunu daha önceden yazmıştık. Ancak araştırmalar düzenli egzersiz yapmanın (haftada üç gün) depresyon tedavisinde tek başına da çok etkili olduğunu gösteriyor. Spor doğal olarak sizin endorfin, serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterleri salgılamanızı sağlar ve beyne giden kan akışını artırır. Sadece spor yaparak beyin sağlığınızı çok iyileştirebilir, belki de ilaçlara ihtiyacınız kalmayabilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: Psikolojiye Giriş – Rod Plotnik


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Egzersiz Depresyonun Tedavisinde Çok Etkili Oluyor

 • 18 Temmuz 2017 tarihinde, saat 14:39
  Permalink

  Sporun özellikle koşunun etkilerinin kronik depresyon dahil bununla ilişkili pek çok rahatsızlığıma iyi geldiğini ve düzenli yapıldığı takdirde kalıcı düzelme sağlayabileceğini yaşayan biri olarak bu yazıyı keyifle okudum. Koşucu kafası ya da sizin daha iyi açıklayabileceğiniz öfori denen tıbbi durumun ilaçlardan çok daha iyi hissettirdiğini söyleyebilirim.

  Not:Büyük bir ilgi ve keyifle okuduğum bültenleriniz 1 hafta 10 gün kadar emailime artık gelmiyor. acaba yayınlamadığı için mi yoksa başka bir sorun mu var?

  Yanıtla
  • 20 Temmuz 2017 tarihinde, saat 11:38
   Permalink

   Merhaba, faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize 🙂 Bu aralar eski yazıları güncellemekle ve yeni projelerimizle uğraşıyoruz, o yüzden yeni yazı yazamadık. Birkaç güne tekrar başlayacağız. İlginiz için teşekkürler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir