tarafından eklendi tarafından eklendi

Egzersize Ara Vermek Beyne Giden Kan Miktarını Azaltıyor

Egzersize Ara Vermek Beyne Giden Kan Miktarını Azaltıyor

Düzenli egzersizin yararlarını tekrar tekrar yazmaya gerek yok. Hafızayı, düşünme becerilerini geliştiriyor, ağrıları azaltıyor, hastalık risklerini düşürüyor vs. Sporun hayat kalitesini yükselttiğini, her yaşta gerekli ve faydalı olduğunu bilmeyen kalmadı. Lakin sporu düzenli bir hale getiremiyoruz. Hayatımız alışkanlıklarla yürüyor. Benim her günüm farklı geçiyor, iki akşam aynı şeyi yapsam bunalıma giriyorum diyen kaç kişi var? Araştırmacılar bu sefer sporu düzenli yapmayıp ara verdiğimizde beynimize ne oluyor ona bakmışlar.

2 ay boyunca haftanın üç günü egzersiz yapmaya gidiyorsunuz. Özgüveniniz arttı, vücudunuz dinçleşti, kilo verdiğinizi, kol ve bacaklarınızın sıkılaştığını hissediyorsunuz. 2 ay bitti, 3. ayın üyeliğini başlatacakken araya 9 günlük bir bayram tatili girdi ve spora ara verdiniz. Bu sürenin sonunda beyninize, özellikle hipokampüse giden kan miktarında azalma oluyor. Nasıl ki spora gitmenin etkileri hemen hissediliyorsa sporu bırakmanın etkileri de o denli çabuk ortaya çıkıyor.

Hipokampüs beyinde bilgilerin ilk geldiği hafıza birimidir. Tıpkı bir posta merkezi gibi çalışır. Bütün anılar, bilgiler buraya gelir ve kimisi kısa dönem belleğe, kimisi uzun dönem belleğe gönderilmek üzere etiketlenir ve gönderilir. Öğrenme ve hafıza açısından çok önemli olan bu bölge Alzheimer hastalığında küçülür. Aerobik ve diğer türlü egzersizler hipokampüsün hacminin büyümesini sağlar ve işlevselliğini de önemli ölçüde artırır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/skipping-your-workout-10-days-reduces-blood-flow-brain-regions-mri-scan-shows-396441


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.