tarafından eklendi tarafından eklendi

Ekonomik Sıkıntılar Fiziksel Acılara Neden Olabilir

Ekonomik Sıkıntılar Fiziksel Acılara Neden Olabilir

Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki ekonomik olarak borçlu olup bundan dolayı strese giren kişiler gerçekten fiziksel acı çekiyor! Ekonomik sıkıntıda olan ve olmayan insanlar arasında karşılaştırma yapıldığında sonuçlar stres yaşayan kişilerin yaşadığı fiziksel acının şiddeti çok daha fazla bulundu.

Amerika’da Virginia Üniversitesi’nde yürütülen araştırmalar kişinin kendini ekonomik olarak güvensiz hissetmesinin fiziksel olarak acı çekmesine sebep olmasına neden oluyor. Psikolojik ve fizyolojik durumlar arasında ilişki olduğu daha önceden biliniyordu. Bu durum gittikçe daha da aydınlanıyor ve psikolojinin soyut bir kavramdan çıkıp vücut üzerinde somut etkileri olduğunu gösteriyor. Kişinin tecrübe ettiği ekonomik sıkıntılar fiziksel ağrılara neden oluyor, acı toleransını azaltıyor.

Ekonomik Sıkıntılar ile Fiziksel Acılar Paralel Büyüyor

Eileen Chou, Bidhan Parmar ve Adam Galinsky’in liderliğini yaptığı çalışma ekonomik sıkıntılar ve fiziksel acılar ile ilgili şikayetlerin birbirine paralel olarak artmasından kaynaklanıyor. Bilim insanları bu iki durumu gözlemleyince arada bir bağ olabileceğini düşünüyorlar ve araştırmalarına bu şekilde yön veriyorlar. Sonuçta ise bekledikleri gibi iki durum arasında somut bir bağlantı ortaya çıkıyor.

Ekip, insanların ekonomik anlamda zorluk yaşamanın sonucunda hayatlarının kontrolünü kaybedebileceklerini veya böyle hissedebileceklerini düşündü. Hayatlarının akışını kontrol edemeyen kişiler ekonomik sıkıntılara müteakip ağrıya benzer nöral mekanizmalara sahip anksiyete, korku ve stresle bağlantılı psikolojik durumlar yaşarlar.

İşsiz İnsanlar Daha Fazla Ağrı Kesici Kullanıyor

Araştırma için yapılan ön analizler hipotez konusu olan bağlantı için destek sağlıyordu. 33,720 kişilik müşteri grubundan elden edilen veriler yetişkinlerin işsiz olduğu hanelerin kullandığı ağrı kesicilerin en az 1 kişinin çalıştığı hanelere kıyasla 20% daha fazla olduğunu gösteriyor. Eve para girmediğinde ve kişiler ekonomik olarak güçlük çektiklerinde kullanılan ağrı kesici hapların miktarında 20% gibi ciddi bir artış oluyor.

İnternet üzerinden yapılan 187 kişinin katıldığı bir araştırma da benzer sonuçları verdi. Ekonomik güvensizliğin ölçütü olan işsizlik kişilerin yaşadığı ağrılarla ve kullandığı ilaçlarla doğru orantılı olarak artıyor. Buna benzer internet üzerinden yürütülen başka bir araştırma da inişli çıkışlı bir ekonomik durumu olanların istikrarlı bir maaş bordrosuna sahip olanlardan iki kat fazla fiziksel acı çektiğini ortaya koyuyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.psychologicalscience.org/news/releases/experiencing-financial-stress-may-lead-to-physical-pain.html


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.