Erkeklerin Beğendiği 5 Kadın Tipi

Erkeklerin Beğendiği 5 Kadın Tipi

Tamamen bilimsel çalışmaların ışığında kadın erkek ilişkileri ve ilişkilerin evrimsel kökenleri gün geçtikçe daha çok aydınlanıyor. Hem erkekler hem de kadınlar karşı cinsin aslında hangi özellikleri çekici bulduğunu merak ediyor. Birçok uzman erkeklerin ilgisini çekmenin güzel kokmak veya kısa bir etek giymek kadar basit olduğunu düşünüyor. Bu alanda yapılan kontrollü deneyler ise durumun bir mini etek giymek veya pahalı bir parfüm sürmekten daha karışık olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin bir kadının giysisinin rengi ne kadar uzun giyindiğinden daha önemli olabilir. İşte size bilimsel kanıtlara dayanan erkeklerin beğendiği 5 kadın tipi.

1) Belirli bir tip makyaj yapan kadınlar

Erkekler makyaj yapan kadınları çekici bulmalarına rağmen makyajın ne kadar yoğun olduğu ve nasıl olduğu aslında daha önemlidir. Bir randevulaşma sitesi ve telefon uygulaması olan Zoosk 1200 kadının profilini analiz etti ve erkeklerin tamamen doğal görünümlü kadınları mı yoksa makyajlı kadınları mı tercih ettiğini bulmaya çalıştı. İncelemede göz farı süren kadınların sürmeyenlere nazaran erkeklerden 139% daha fazla mesaj aldıkları görüldü. Ruj sürmek ise bir kadının buluşma şansını sade dudaklara göre 119% artırabiliyordu. Diğer taraftan Zoosk kullanıcıları arasında yapılan bir anket renkli veya koyu makyaj yapan kadınların doğal görünmedikleri gerekçesiyle erkeklerden daha az mesaj aldıklarına işaret ediyor.

2) Doğru bel/kalça oranına sahip kadınlar

Kadınlarda bel çevresinin uzunluğunun kalça çevresine oranı çekiciliğin belirlenmesinde çok önemli bir etkendir. Bel/kalça oranı hem erkek hem de kadınlarda sağlıklı olmanın bir göstergesiyken kadınlarda ayrıca doğurganlıkla da ilişkilidir. Bilimsel araştırmalar bel/kalça oranının kadının östrojen seviyesini, obezite riskini ve şeker hastalığı, yumurtalık kanseri gibi çeşitli hastalıklara olan yatkınlığını belirten önemli bir göstergedir. Kadınlar için en uygun bel/kalça oranı 0.7, erkekler için ise 0.9’dur.

İleri Okuma: Östrojen Nedir?

3) Kırmızı giyen kadınlar

Erkekler kadınların göz ve dudak renklerine pek takılmazken, kıyafetlerinin renkli, özellikle kırmızı olması onlar için oldukça çekicidir. Rochester Üniversitesi’nden psikologlar erkeklere kırmızı ve beyaz çerçevelerde kadınların bir dizi fotoğraflarını gösterdiler ve hangi kadınları ne kadar hoş bulduklarını sordular. Araştırmanın ikinci aşamasında aynı kadınlar bu sefer sadece mavi veya kırmızı gömlek giyinmiş halde erkek katılımcılara gösterildi. Uzmanlar arkasından şu soruyu sordu: Cebinizde 100 dolarınız var ve bu kadınla buluşacaksınız. Buluşmanızda ne kadar para harcamayı düşünüyorsunuz?” Kırmızı çerçevede yer alan veya kırmızı gömlek giyen kadınlar erkekler tarafından daha çekici bulundu. Onlarla harcanacak para miktarı da daha fazla çıktı.

4) Hoş kadınlar

Halk arasında “serseri” diye tabir edilen erkek tipinin kadınlar tarafından çok beğenildiği bir sır değildir. Ancak erkekler karşı cins için aynı görüşte değiller. Bu konudaki bir çalışma ilk romantik buluşmada erkeğin, partnerinin isteklerine olan cevap verebilirliğinin kadın açısından az bir önem arz ettiğini gösteriyor. Kadınların karşı cinsin ihtiyaçlarına olan duyarlılığı ve cevap verebilirliği ise tam tersine erkeklerin uyarılmasını ve ilgisini daha çok artıyor. Kadının çekiciliği onun erkeğin gözünde ne kadar kadınsı göründüğünü etkiliyor. Erkeklerin beğendiği kadın ile uzun süreli mi yoksa kısa süreli bir ilişki mi düşüneceğini belirliyor.

5) Tiz sesli kadınlar

Ses tonu ve sözler buluşmalarda her iki cins için de çok büyük bir önem teşkil ediyor. Araştırmalar kadınların erkeklerde derin, tok bir ses tonu aradığını gösterirken erkeklerin beğendiği kadın tipi  ise tiz sesli kadınlardan oluşuyor. Bunun sebebinin ses tonu ile vücut büyüklüğü arasındaki ilişki olduğu düşünülüyor. Erkeklerdeki derinden gelen tok sesler daha iri bir gövdeyi, kadınlardaki tiz sesler ise daha minyon bir vücut yapısını çağrıştırır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/what-men-want-5-types-women-men-want-based-science-300686

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Bursa’nın bir ilçesi olan Karacabey’de 1992 yılında dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimi Karacabey’de ve bir ara Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış, üniversite eğitimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 100% İngilizce Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitiminin kurbanı olmuştur. Akademik hayatı boyunca İYTE, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü’nde stajlar yapmış olup gelişimsel sinirbilim, nöroloji, biyoinformatik, hesaplamalı kimya, immünoloji, bitki genetiği, mikrobiyoloji alanlarında projeler yürütmüştür. Üniversite hayatı boyunca 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapmış ve son yılında “Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar” adlı kitabını yayınlamıştır. Biyoinformatik ve hesaplamalı kimya laboratuvarlarında MATLAB, C, JAVA, Python, HTML, CSS öğrenmiş, zaman içinde kendini photoshop ve dreamwaver gibi programlarda da eğitmiştir. İleri düzey İngilizce, orta düzey Almanca ve başlangıç düzeyinde Japonca bilmektedir. Yazar ney üflüyor, beyin sporu olarak satranç oynuyor, beden sporu olarak bisiklet sürüyor. 2 sene boyunca İzmir’de Yavuz Akalın’dan ney dersleri almıştır ve İYTE Satranç ve bisiklet kulübünde aktif olarak hizmet vermiştir.

Erkeklerin Beğendiği 5 Kadın Tipi” için 2 yorum

 • 10 Ağustos 2017 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  hepside sevilmeyen kadın tipi bukadar uydurma olur

  Yanıtla
 • 8 Aralık 2017 tarihinde, saat 17:41
  Permalink

  Çoook teşekkürlüer! İşime yarayacak.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.