tarafından eklendi tarafından eklendi

Erkeklerin Beğendiği 5 Kadın Tipi

Erkeklerin Beğendiği 5 Kadın Tipi

Erkeklerin beğendiği kadın tiplerini öğrenmenin neden popüler olduğunu anlamak kolaydır. Sosyolojik evrimimiz topluma uyum sağlamak için kendimizi beğendirmek üzerine kuruludur. Kadınlar da erkekler de hem eş bulmak hem de içinde yaşadıkları topluma daha kolay uyum sağlamak için beğenilmek isterler. Bu çok normal bir durum. Bu yazımızın konusu erkeklerin beğendiği ideal kadının fizyolojik özellikleri ve davranış biçimleridir.

Kadınların ve Erkeklerin Beğendiği “Kişi” Evrim ile Belirlendi

Aşağıda bahsettiğimiz maddelerin hepsi bilimsel araştırmalar tarafından ortaya konmuştur. Sadece ortalamayı yansıtmaktadır, herkesi kapsar diye bir kural yok. Böyle düşünmeyen erkek ve kadınlar da mutlaka mevcuttur. Erkekler gibi kadınların kafasında da bir ideal erkek modeli vardır. Bunun da temelinde evrimsel seçilim yatar. Erkekler kalçası belinden hafif geniş kadınları tercih eder çünkü bu kadının daha doğurgan olduğunun işaretidir. Kadınlar da geniş omuzlu ve güçlü erkekleri daha çekici bulabilir çünkü onları dış tehditlere karşı koruyabilir. Günümüzde dış tehdit pek kalmadı ama evrimsel bir bakış açısıyla baktığımızda bu çok makul bir düşüncedir. Bugün sosyoekonomik konum eş seçiminde daha büyük önem taşıyor ama eş seçim kriterlerimiz on binlerce yıl önce şekillendi.

Tamamen bilimsel çalışmaların ışığında kadın erkek ilişkileri ve ilişkilerin evrimsel kökenleri gün geçtikçe daha çok aydınlanıyor. Hem erkekler hem de kadınlar karşı cinsin aslında hangi özellikleri çekici bulduğunu merak ediyor. Birçok kişi erkeklerin ilgisini çekmenin güzel kokmak veya kısa bir etek giymek kadar basit olduğunu düşünüyor. Bu alanda yapılan çalışmalar durumun bir mini etek giymekten daha karışık olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin bir kadının giysisinin rengi ne kadar uzun giyindiğinden daha önemli olabilir. İşte size bilimsel kanıtlara dayanan erkeklerin beğendiği 5 kadın tipi.

Belirli bir tip makyaj yapan kadınlar

Erkekler makyaj yapan kadınları çekici bulmalarına rağmen makyajın ne kadar yoğun olduğu ve nasıl olduğu aslında daha önemlidir. Bir randevulaşma sitesi ve telefon uygulaması olan Zoosk 1200 kadının profilini analiz etti. Erkeklerin tamamen doğal görünümlü kadınları mı yoksa makyajlı kadınları mı tercih ettiğini bulmaya çalıştı. İncelemede göz farı süren kadınların sürmeyenlere nazaran erkeklerden 139% daha fazla mesaj aldıkları görüldü. Ruj sürmek ise bir kadının buluşma şansını sade dudaklara göre 119% artırabiliyordu. Diğer taraftan Zoosk kullanıcıları arasında yapılan bir anket ilginç bir sonuç ortaya koydu. Renkli veya koyu makyaj yapan kadınların doğal görünmedikleri gerekçesiyle daha az mesaj aldıklarını gösteriyor.

Doğru bel/kalça oranına sahip kadınlar

Kadınlarda bel/kalça oranı çekiciliğin belirlenmesinde çok önemli bir etkendir. Bel/kalça oranı hem erkek hem de kadınlarda sağlıklı olmanın bir göstergesiyken kadınlarda ayrıca doğurganlıkla da ilişkilidir. Bilimsel araştırmalar da bel/kalça oranının birçok sağlık durumunun göstergesi olduğuna işaret ediyor. Örneğin östrojen seviyesi, obezite riski, diyabet gibi çeşitli hastalıklara olan yatkınlığı gösterebilir. Kadınlar için en uygun bel/kalça oranı 0,7 iken, erkekler için ise 0,9’dur. Bu oran da on binlerce yıl boyunca şekillenmiş evrimsel bir mirastır. Kadının bel bölgesindeki yağlanma çok önemli bir sağlık göstergesidir. Kalçanın belden biraz geniş olması da çocuk doğurma potansiyeli olduğunu gösterir. Evrimsel süreç insanların sağlıklı olup olmaması ile ilgilenmez. Önemli olan tek bir şey vardır: Üremek. Neslin devamı bütün canlıların evrimsel sürecinde en önemli basamağı oluşturur.

Kırmızı giyen kadınlar

Erkekler kadınların göz ve dudak renklerine pek takılmazlar. Kıyafetlerinin renkli, özellikle kırmızı olması onlar için oldukça çekicidir. Rochester Üniversitesi’nden psikologlar erkeklere kırmızı ve beyaz çerçevelerde kadınların bir dizi fotoğraflarını gösterdiler. Hangi kadınları ne kadar hoş bulduklarını sordular. Araştırmanın ikinci aşamasında aynı kadınlar bu sefer sadece mavi veya kırmızı gömlek giyinmiş halde erkek katılımcılara gösterildi. Uzmanlar arkasından şu soruyu sordu: Cebinizde 100 dolarınız var ve bu kadınla buluşacaksınız. Buluşmanızda ne kadar para harcamayı düşünüyorsunuz?” Kırmızı çerçevede yer alan veya kırmızı gömlek giyen kadınlar erkekler tarafından daha çekici bulundu. Onlarla harcanacak para miktarı da daha fazla çıktı.

Hoş kadınlar

Halk arasında “serseri” diye tabir edilen erkek tipinin kadınlar tarafından çok beğenildiği bir sır değildir. Ancak erkekler karşı cins için aynı görüşte değiller. Bu konudaki bir çalışma ilk romantik buluşmada erkeğin, partnerinin isteklerine olan cevap verebilirliğinin kadın açısından az bir önem arz ettiğini gösteriyor. Kadınların karşı cinsin ihtiyaçlarına olan duyarlılığı ve cevap verebilirliği ise tam tersine erkeklerin uyarılmasını ve ilgisini daha çok artıyor. Kadının çekiciliği onun erkeğin gözünde ne kadar kadınsı göründüğünü etkiliyor. Erkeklerin beğendiği kadın ile uzun süreli mi yoksa kısa süreli bir ilişki mi düşüneceğini belirliyor.

Tiz sesli kadınlar

Ses tonu ve sözler buluşmalarda her iki cins için de çok büyük bir önem teşkil ediyor. Araştırmalar kadınların erkeklerde derin, tok bir ses tonu aradığını gösteriyor. Buna karşın erkeklerin beğendiği kadın tipi  ise tiz sesli kadınlardan oluşuyor. Bunun sebebinin ses tonu ile vücut büyüklüğü arasındaki ilişki olduğu düşünülüyor. Erkeklerdeki derinden gelen tok sesler daha iri bir gövdeyi, kadınlardaki tiz sesler ise daha minyon bir vücut yapısını çağrıştırır.

Sahte Anılar Oluşturarak Olmak İstediğimiz Kişiyi Yaratıyoruz

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/what-men-want-5-types-women-men-want-based-science-300686

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/meet-catch-and-keep/201502/5-research-backed-reasons-we-wear-makeup

Sinirbilim Bültenine Üye Olun – Hiçbir Bilgiyi Kaçırmayın

* indicates required


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Erkeklerin Beğendiği 5 Kadın Tipi

 • 10 Ağustos 2017 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  hepside sevilmeyen kadın tipi bukadar uydurma olur

  Yanıtla
 • 8 Aralık 2017 tarihinde, saat 17:41
  Permalink

  Çoook teşekkürlüer! İşime yarayacak.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.