Erkeklerin Sünnet Olmasının 4 Faydası

Erkeklerin Sünnet Olmasının 4 Faydası

Erkeklerin sünnet olması neredeyse her Türk erkek çocuğuna yapılan bir işlemdir. Sizin tanıdığınız erkeklerin de büyük çoğunluğu küçüklüğünde sünnet olmuştur. Bu işlem erkek olmanın bir gereği sayılır ve ülkemizde çok şaşalı düğünler yapılır. Bu işlem doktorlar ve ebeveynler arasında çok tartışılan bir konudur. Bununla birlikte bilim insanları arasında da hâlâ artıları ve eksileri tartışılmaktadır. Amerika’da Chicago Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları sünnetin erkeklere birçok yararı olduğunu söylüyor.

Araştırmacılara göre penisin üst kısmındaki deri tabakasının alınması penisin işlevini artırıyor. Çoğu erkekte sünnet cinsel memnuniyeti artırırken, cinsel ilişki kazalarını da azaltıyor. Erkeklerin sünnet olması ile ilgili araştırmalar onlarca yıldır devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bu konuda çok önemli veriler sunuyor. WHO’nun raporuna göre sünnet işlemi kadın erkek cinsel ilişkilerinde HIV riskini neredeyse %60 oranında azaltıyor.

Artıları ve Eksileriyle Sünnet

İsteğe bağlı sünnet penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlantısının kesilerek alınmasıdır. Bu bölge HIV enfeksiyonlarına çok yatkın bir alandır. Araştırmacılar sünnetten sonraki 6 ve 24 aylık süreçlerde erkeklerin cinsel memnuniyetini ve cinsel sağlığını incelediler. Gerçekten bu işlem yapılmaya değer mi? Terazinin bir kefesine artıları diğerine eksileri koyduğumuzda artılar mı ağır basıyor?

Gönüllü olarak sünnet olmuş 360 erkek üzerinde yapılan bir araştırma yürütüldü. Erkeklerin %98’i cerrahi işlemden sonra cinsel memnuniyetlerinin oldukça üst seviyede olduklarını belirtti. Bu erkeklerin cinsel partnerleri olan kadınların çoğunluğu (%98) da benzer açıklamalarda bulundu. Kadınlar da sünnetin cinsel işlevde bir sorun meydana getirmediğini belirtti. Erkeklerin 3’te 2’si sünnet sonrası seksten daha fazla keyif aldıklarını bildirdiler. Aynı zamanda seks kazaları da sünnetten sonra daha az meydana geliyordu.

2014 yılında yapılan bir çalışmada bilim insanlar erkeklerin boşalma süresi üzerine sünnetin nasıl bir etkisi olduğunu araştırdı. Sünnet ile derileri alındıktan sonra erkeklerin boşalma süresi ortalama 20 saniye daha fazla uzuyordu. Araştırmacılar sünnet olmanın penis duyarlılığını azalttığından dolayı boşalma süresini geciktirdiğinden şüpheleniyorlar.

Cinsel Memnuniyet Artıyor

Penisin deri kısmının alınması cinsel hazzı artırmakla kalmıyor. Aynı zamanda hem partnerlerinin daha fazla tatmin olmasını sağlıyor hem de iki tarafın cinsel sağlığını koruyor. 2011 yılında yapılan bir araştırmada çiftlerde HPV (insan papilloma virüsü) oranına bakıldı. Sünnet olan yetişkin erkeklerde ve partnerlerinde HPV enfeksiyonları daha az görüldü. Ne kadar az erkek bu virüsten etkilenirse, virüs o kadar az kadına geçiyor. Bir diğer sonuç da kadınların yaklaşık %40’ının partnerleri olan erkeklerin sünnet olmasından memnun olmasıdır.

HIV riskini azaltmada sünnetin etkili olduğunu az önce söylemiştik. Aslında sadece HIV değil, pek çok cinsel yolla bulaşan hastalık riski penise yapılan bu cerrahi operasyon ile düşürülebiliyor. Amerika’da Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) de çok önemli bir araştırma yürüttü. Buna göre genital iltihap ve papilloma virüsü enfeksiyonlarının sünnetle azaldığı ortaya çıktı. 2009 yılında Uganda’da yapılan bir araştırma sünnetin genital iltihap riskini %25, HPV riskini ise %35 azalttığını gösteriyor. İnsan papilloma virüsü eğer engellenmezse kansere bile yol açabilen bir virüstür. HIV enfeksiyonu ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede güvenli seks ve sünnet olmak kilit etkenlerdir. Biz demiyoruz, bilim insanları diyor.

Bu cerrahi işlem dünyada hâlâ çok tartışılan bir konudur. Kuşkusuz bunda operasyonun yanlış veya eksik yapılmasından kaynaklanan sorunlar da dahildir. Sünnet birçok kesim tarafından ağır bir şekilde eleştirilmekte ve zararların çok daha fazla olduğu savunulmaktadır. Burada bazı bilimsel kanıtlara dayanarak kesin olan yararlarından bazılarını ele aldık. Yapmak veya yaptırmamak tabii ki kişilerin kendi özgür iradeleriyle verdikleri bir karardır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. http://www.cirp.org/library/sex_function/senkul1/
  2. https://www.cdc.gov/nchs/data/hestat/circumcision_2013/circumcision_2013.htm
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3119044/
  4. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0802556#t=article

Sinirbilim Bültenine Üye Olun – Hiçbir Bilgiyi Kaçırmayın

* indicates required


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an MSD'de klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.