Erteleme Sanatı – John Perry

Erteleme Sanatı

Tao Te Ching’in felsefesi ‘büyük görevleri bir dizi küçük eylemlerle başarmak’ ve ‘küçük ve uygulanabilir adımlar aracılığıyla sürekli gelişimi hedefleyen “Kaizen” adlı Japon felsefesi ile belki en nefret ettiğiniz özelliğiniz olan ‘erteleme’ ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlatan enfes bir kitap.

Erteleme Sanatı için olay şundan ibaret; artık ‘to do list’ olarak adlandırılan’ yapılacak şeyler listenize, her şeyi yazıyorsunuz. Evet, her şeyi. Kitaptan bir örnek verelim.

7. Bir fincan kahve daha doldur.

8. Kanepeye değil masaya otur.

9. Bilgisayarı aç.

10. E- postana göz atma.

11. İnternette gezinmeye başlama.

12. Belgelerime git.

13. Dummet’in kitap eleştirisini aç.

Yaptığınız bu minik işler, daha sonra büyük işler için güven oluşturacaktır. Yani yapılacaklar kadar yapılmaması gerekenler de yer almalı listede.

İyi okumalar 🙂

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Yazar: John Perry
Çevirmen: Elvan Kıvılcım
Sayfa Sayısı: 118
Baskı Yılı: 2015
Yayınevi: Sel Yayıncılık

İrem Yakışıklı

Merhaba! Ben İrem Yakışıklı. Diyetisyenim. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra kendi üniversitemde yüksek lisansa başladım; hala devam ediyorum. Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yaşlı Bakımı’ bölümü (açık öğretim) okuyorum. Beslenme ve diyet alanı dışında, psikoloji, nörolojik hastalıklar – özellikle Alzheimer ve Parkinson Hastalığı, beyin – bağırsak aksı, sürdürülebilir beslenme gibi ana konular üzerinde yoğunlaşsam da bunlar dışında birçok farklı konuda yazılar okuyorum. Danışanlarıma bakarken, bir yandan da Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel diyetisyen dergisi Dytmag’de yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyorum. Diyetisyen Nihal Tunçer’in 2015’de diyetisyenlere sunduğu bu hizmete ben de 2018’den beri destek veriyorum. Kitap okumayı seviyorum. İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. Bunlar dışında, edebiyatı, felsefeyi, sanatı ve müziği elimden geldiğince hayatıma dâhil etmeye çalışıyorum; kendi mesleğimle çaprazlamayı seviyorum. Beslenme ile ilgili yazılarımı, instagram’da @nutrydp hesabında, Hollanda’daki bir arkadaşımla beraber paylaşıyorum. - Danışmanlık & her türlü soru veya bilgi için; iremyak@gmail.com - Dytmag hakkında bilgi almak için; diyetisyenmagazindergisi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.