Et mi Balık mı?

Et mi Balık mı?

Gurmelerin dünyasındaki büyük tartışmalardan biri: Et mi Balık mı? Siz hangisini tercih edersiniz, hangisini daha çok seversiniz?

Hem kırmızı et hem de balık doğru miktarlarda tüketildiğinde sağlığa çok faydalı yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri tüketmek aynı zamanda çok gereklidir. Kırmızı etteki demir ve kreatini başka yiyeceklerden kolay kolay karşılayamazsınız. Aynı şekilde balık da bazı yağ asitleri ve çeşitli moleküller için eşsiz bir yiyecektir. Bu infografiğimizde et ve balık karşılaştırmasını yaptık ve hangi yiyecek nelere iyi geliyor yazdık.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.