Son Çalışmalar Evrensel “Bebek Dili”nin Özelliğini Ortaya Koyuyor

Son Çalışmalar Evrensel "Bebek Dili"nin Özelliğini Ortaya Koyuyor

Tüm dünyada anneler, çocuklarına rutin diyalog şekillerinden çok daha farklı konuşuyor ve Princeton Enstitüsü’nden araştırmacıları bu vokal kaymanın sebebini araştırdı.

Anneleri, çocuklarıyla konuşurken “anne” veya “bebek dili” olarak bilinen özel konuşma moduna geçerler. Bu biraz abartılı ve biraz müzikal bir konuşma şeklidir. Yetişkinlerin kulağına saçma gelse de araştırma, bebeklerin hecelerin ve cümlelerin bulmacasını çözmesine yardımcı olmak için dil öğrenmede, bu farklı konuşma tarzının önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, annelerin temel ses özelliklerini, örneğin bebekleri ile konuşurken ses tonusu (ses seviyesinin ne kadar yüksek veya düşük olduğu) ve kelime seçimi olarak değiştirdiklerini bir süre biliyorlardı. Ancak şimdi, Piazza ve ekibi “tını” olarak adlandırılan, daha ince bir değişiklik tespit ettiler.

Sesin tınısı, aynı frekansta olduğu halde kaynaklar farklı ise seslerin farklı olarak algılanmasıdır. Piazza’ya göre, “Tını, bir sesin eşsiz kalitesi olarak tanımlanıyor. Barry White’ın ipeksi sesi, Tom Waits’in çakıllı albümünden farklı geliyor – ikisi de aynı notayı söylese bile.”

Her bir annenin vokal parmak izini  analiz etti

Piazza ve meslektaşları, çocukların erken dil edinimi sırasında çevrelerindeki seslerde yapıyı nasıl bulduklarını öğrenmek için ebeveynlerin bebek konuşmaları sırasında fark etmeden ayarladıkları ses yapısındaki değişikliklere odaklandılar.

Araştırmacılar, 7 ila 12 aylık bebekleriyle oynarken ve kitap okurken, 12 İngilizce konuşan anneyi., ayrıca deneyde görevli araştırmacılar ile konuşurken kaydetti. Bilim adamları daha sonra, mel frekanslı cepstrum adlı bir önlem kullanarak, her bir annenin vokal parmak izini (tınısının genel istatistiksel profili) analiz etti.

“Bu anneler arasında çok tutarlı, her ikisi de bu modlar arasında gitmek için aynı kaymayı kullanıyor.” dedi Piazza.
Her bir annenin benzersiz vokal parmak izini kısaca bir ses tonu ölçümü ile analiz edildikten sonra araştırmacılar, bir bilgisayarın bebek ve yetişkin tarafından yönlendirilen konuşmalar arasındaki farkı güvenilir şekilde söyleyebileceğini keşfettiler. Annelerin konuşma tonlarının yeterince farklı olduğunu buldular; bir bilgisayar algoritmasının, bebeğe ve yetişkinlere yönelik konuşmayı, kaydedilen konuşmanın sadece bir saniyesini kullanarak bile güvenilir şekilde sınıflandırmayı öğrenebileceğini gösterdiler.

Konuşmalar arasındaki tonda meydana gelen değişiklikler evrensel bir iletişim biçimini temsil edebilir

Araştırmacılar bu etkinin diğer dillerde de aynı şekilde olup olmadığını araştırmak için; İspanyolca, Rusça, Lehçe, Macarca, Almanca, Fransızca, İbranice, Mandarin ve Kanton dili de dahil olmak üzere dokuz farklı dilde konuşan 12 anneden oluşan başka bir gruba da aynı testi uyguladı. Dikkat çekici bir şekilde, İngilizce konuşan annelerde görülen ton değişiminin diğer diller arasında tutarlı olduğunu tespit ettiler.

Makine algoritmasının ingilizce ve ingilizce olmayan diller farketmeksizin yetişkin diyaloğu ve bebek dilini ayırt etmesi için Piazza “Dolayısıyla, yetişkinlere yönlendirdiği ve bebek yönlendirdiği konuşmalar arasındaki tonda meydana gelen değişiklikler, annelerin bebeklerini meşgul etmek ve dil öğrenimlerini desteklemek için örtülü olarak kullandıkları ” diyor ve çalışmadaki bir sonraki adımın ses değişiminin bebeklere nasıl yardımcı olduğunu araştırmak olduğunu söylüyor.

Hazırlayan: Serap Kaya

Kaynak

Current Biology, Piazza et al.: “Mothers Consistently Alter Their Unique Vocal Fingerprints When Communicating with Infants” http://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(17)31114-4


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir