FAAH Geni İle Mutlu Olmak

FAAH Geni İle Mutlu Olmak

Davranışlarınız, düşünceleriniz, mutluluklarınız, neşeleriniz hepsi DNA’nızın içinde saklıdır. Bilim insanları mutluluğun sırrını ararken bir genle karşılaştılar: Yağ asidi amid hidrolaz (FAAH) geni. Mutlu olmak için çok şey gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece tek bir gen bile büyük değişikliklere yol açabilir. Bazı milletler üstünde yapılan genetik araştırmalar FAAH’ın özel bir DNA allelinin mutlu olmak ve acıyı azaltmada etkili olduğunu gösteriyor. 2000 – 2014 yılları arasında yapılan anketlerden yola çıkarak çeşitli ülkelerin ortalama olarak ne kadar mutlu oldukları tespit edildi. Amerika’da Yale Üniversitesi’nde çalışan popülasyon genetiği uzmanı Dr. Kenneth K. Kidd bu konuda uzun süre araştırmalar yaptı. Ekip ülkelerin DNA’larında allel frekanslarını inceledi ve sonuç olarak önemli bir bağlantı buldular.

Mutlu Olmak Çok Zor Değil

İnsanların inançlarına, kültürlerine, yaşadıkları ülke ve iklimle bakıldı. Her türlü veri değerlendirildi. Sonunda araştırmacılar bir ulusun mutluluğu ile FAAH geninin rs324420 varyantının A alleli arasında bir bağlantı keşfettiler. Mutlu insanların büyük bir çoğunluğunda bu allel ortak olarak bulunuyor. Bu allel anandamid adlı nörotransmitter maddenin kimyasal parçalanmasını engelliyor. Anandamid beyinde memnuniyet duygusunu tetikliyor ve ağrıyı azaltmaya yardım ediyor. Bunun anlamı FAAH geninin daha fazla olması veya daha aktif olması mutluluğu artırabilir. Rs324420 allelinin fazla olduğu ülkeler kendilerini daha mutlu olarak ifade ettiler.

Kuzey Avrupa Güney’den Daha Mutlu

A allelinin yaygın olduğu ülkeler arasında Gana, Nijerya gibi Batı Afrika ülkeleri, Meksika, Kolombiya gibi Latin Amerika ülkeleri yer alıyor. Ayrıca araştırmacılar İsveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde A allelinin Güney Avrupa ülkelerine kıyasla daha yaygın olduğunu belirtiyor. Bu allelin daha az bulunduğu ülkeler ise Irak, Ürdün gibi Arap ülkeleridir. Tabii mutluluk sadece tek bir gen alleline bağlı olarak değişen bir kavram değildir. Bugün siz konusu allelin İsviçre’de daha fazla bulunup, Arabistan’da daha az bulunması Arapların İsveçlerden daha az mutlu oluşunu açıklamaya yetmez. Aradaki fark genetiğin açıklayabileceğinden çok daha fazladır.

Mutluluk, boy uzunluğu gibi belirli etkenlerle açıklanabilecek bir olgu değildir. Boy uzunluğunun genetik olarak belirlenmiş bir ölçüsü vardır. Bunun üstüne çıkamazsınız. Mutluluk ise her dakika artıp azalabilir. Beyinde çok fazla sayıda bölge ve genin sorumluluğu altındadır. Boy uzunluğu çevresel şartlardan pek etkilenmezken, mutlu olmak için etrafımızdaki olaylar ve insanlar büyük rol oynar. Bu açıdan baktığımızda mutluluk geni olarak tarif edebileceğimiz bir geni henüz bulamadık ancak FAAH’ın bahsettiğimiz varyantları bize bazı fikirler veriyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/1OwI88Z


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.