tarafından eklendi tarafından eklendi

Fast Food’lar Bakteriyel Enfeksiyon Gibi Tahribata Yol Açıyor

Fast Food'lar Bakteriyel Enfeksiyonun Önünü Açıyor

Nereye adım atsak, ne izlesek her zaman fast food dediğimiz, hazır – hızlı besini simgeleyen, aslında bir doymuş yağ deposu ve rafine şeker grubundan da pek başka bir şeye benzemeyen yiyecek yığınını görüyoruz. Buna neden olan sebepler hakkında çok fazla konuşabiliriz, ama bir an önce buna son vermemiz ve yemeği evde, İtalyanların ‘citta slow’ akımı gibi ‘mindful eating’ adımlarını uygulayarak yeme biçimimize yön vermemiz gerekiyor.

Fast Food tüketimi adeta vücuduna bakteri girişine sebep oluyor; araştırmaya göre bunun asıl yolağı da yüksek yağlı (özellikle doymuş yağ) diyetin bağışıklık sistemini etkilemesi.

Gelelim Araştırmaya…

Yüksek kalorili-yüksek yağlı besinler, literatürde Batı Tipi Diyet olarak geçiyor ve böyle beslenen fareler, tekrar normal beslenme alışkanlıklarına dönseler bile sistemik inflamasyona neden oluyor. Cell‘de yayınlanan araştırmaya göre, farelere yüksek yağ ve şeker ama az posa içeren besinler verildiğinde, farelerin bağışıklık sisteminin inflamasyona cevabı, bakteri enfeksiyonunun oluşumuna benzeyen türden olduğu görülmüş.

Bonn Üniversite’sinde araştırmacı olan Anette Christ ‘Farelerin kanında, sağlıksız beslenmenin sebep olduğu belli bağışıklık hücrelerin sayısında beklenmeyen bir artış vardı’ diye belirtiyor. İnflamasyonun dağılışı sağlıksız diyetin bir kere iyi bir diyetle yer değiştirse bile, genetik değişiklikler Batı diyetinin getirdiği agresif bağışıklık cevabıyla ilişkilidir. Vücut bu sırada, eski tecrübelerini hatırlıyor gibi davranıp kendini koruyor; ki bu deneyimler her ne kadar enfeksiyon gibi anılar olsa da. Bir tehlikeli patojen geldiğinde, bağışık sisteminin hafızasını kilitler ve dolayısıyla vücudun savunma sistemi daha etkili cevap verir.

Bu yeni araştırma, eksik-yetersiz besin değeri olan besinleri ‘Fast food tüketimi böylece vücudun hızlıca büyük ve güçlü bir orduyu iyileştirmesine neden olur’ diye üniversite açıklıyor. Araştırmacılara göre, bağışıklık sisteminin daha fazla uyarılması diyabet ve kalp problemleri gibi sağlık problemleri olarak geri dönebiliyor.

Sonuç

Araştırmacı Eicke Latz ‘Sağlıklı diyetin kuruluşunun, eğitimin bir kısmı olarak  daha çok ön planda olmaya ihtiyacı vardır’ diye belirtiyor. ‘Erkenden çocuklarımıza besin endüstrisi hakkındaki gerçekleri aşılamalıyız. Her çocuk yedikleri besinler açısından seçim şansına sahiptir. Biz bu süreçte onların beslenme alışkanlıklarına yönelik, bilinçli kararlar oluşturmalarına katkıda bulunmalıyız.

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/what-happens-your-body-when-you-eat-fast-food-422508


İrem Yakışıklı

Merhaba! Ben İrem Yakışıklı. Diyetisyenim. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra kendi üniversitemde yüksek lisansa başladım; hala devam ediyorum. Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yaşlı Bakımı’ bölümü (açık öğretim) okuyorum. Beslenme ve diyet alanı dışında, psikoloji, nörolojik hastalıklar – özellikle Alzheimer ve Parkinson Hastalığı, beyin – bağırsak aksı, sürdürülebilir beslenme gibi ana konular üzerinde yoğunlaşsam da bunlar dışında birçok farklı konuda yazılar okuyorum. Danışanlarıma bakarken, bir yandan da Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel diyetisyen dergisi Dytmag’de yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyorum. Diyetisyen Nihal Tunçer’in 2015’de diyetisyenlere sunduğu bu hizmete ben de 2018’den beri destek veriyorum. Kitap okumayı seviyorum. İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. Bunlar dışında, edebiyatı, felsefeyi, sanatı ve müziği elimden geldiğince hayatıma dâhil etmeye çalışıyorum; kendi mesleğimle çaprazlamayı seviyorum. Beslenme ile ilgili yazılarımı, instagram’da @nutrydp hesabında, Hollanda’daki bir arkadaşımla beraber paylaşıyorum. - Danışmanlık & her türlü soru veya bilgi için; iremyak@gmail.com - Dytmag hakkında bilgi almak için; diyetisyenmagazindergisi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.